Çin, Mars’a Robot göndermeyi hedefliyor

Çin, kırmızı gezegen Mars’a gözlem robotu yollamayı planlayan ABD ve BAE dışındaki 3 ülkeden birisi olarak yükü taşıyacak olan roketi hazırladı.

Çin’in en çok yük taşıma kapasitesine sahip olan fırlatma aracı Long March-5 taşıyıcı roketi daha önce deneysel olarak da üç kez kullanıldı. Ancak bu deneylerin hiçbirinde herhangi bir yük taşımıyordu. Çin bilimsel veri toplamak için gözlem robotunu kırmızı gezegenin yüzeyine indirme çalışmalarını sürdürüyor. Fırlatma işlemi ise Çin’in güneyinde yer alan Hainan’daki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nde olacak.
 

Bu konuda tecrübesi fazla olan ABD şimdiye kadar Mars’a uzay araçlarını sekiz kez başarılı olarak indiren tek ülke oldu. Mars’ta halihazırda iki NASA aracı InSight ve Curiosity çalışıyor. 3 ABD’li, iki Avrupalı ve bir Hindistanlı altı uzay aracı ise kızıl gezegeni yörüngeden araştırıyor. İçinde bulunan pandemi sürecinden dolayı bazı avrupa ülkeri ve Rusya hazırlıklarını ertelerken, Çin’i koronavirüs salgını durduramadı.

Çin’in en son Rusya ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği Mars misyonu denemesi 2011’de başarısızlıkla sonuçlandı. Çin, uzay programının yakın askeri bağlantıları ve programdaki gözle görülür seviyedeki gizlilik ülkenin ABD ve diğer ülkelerle olan işbirliği fırsatlarını sınırlamış durumda.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.