Çin, savaş uçakları için yapay zeka sistemi test ediyor

Çin, savaş uçakları için yapay zeka teknolojilerinin izini sürüyor.

The Drive sitesinde yayımlanan bir raporda, Çin’in şu anda bir yapay zeka sistemi kullanarak gelişmiş otonom yeteneklere sahip insansız savaş uçakları geliştirdiği ifade edildi.

Yapay zeka sisteminin insanlı platformlar için bir tür yardımcı pilot olarak da çalışabileceği iddia edilirken sistemin bir J-16 Flanker avcı uçağını üzerinde test edildiği belirtildi.

Çin’in Sincan eyaletindeki Malan yakınlarındaki çekilen bir uydu görüntüsünde, gizli bir test üssünde test edilmekte olan ve tümü daha önce tanımlanmış olan çeşitli insansız hava araçlarının olduğu görülüyor.

Uydu fotoğrafında görünen platformların bilinenlerden farklı olduğu belirtilirken insansız uçaklar arasında, diğer insansız konseptler için vekil bir test ortamı olarak kullanıldığına inanılan bir insanlı Flanker avcı uçağı varyantı göze çarpıyor.

Raporda, insanlı bir Flanker’ın ülkenin insansız hava muharebesi geliştirme girişimlerine öncülük eden bir üste test edilmesinin nedeninin, geliştiricilerin yapay zekanın “insansız bir uçak”a taşınmadan önce vekil bir avcı uçağı kullanması gerekmesi olduğu öne sürülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.