Çin uzaya gizli bir nesne bıraktı

Çin’in yeni tasarladığı “yeniden kullanılabilir” uzay aracı, 6 Eylül’de Dünya’ya geri dönmüştü. Araç Long March-2F taşıyıcı roketiyle Çinin kuzeybatısında bulunan Jiuquan Fırlatma Merkezi’nden gönderilmişti. Uzay’da 2 gün geçiren araç, Dünya’ya dönüşünü başarıyla gerçekleştirmişti. Projeyle ilgili detaylı bilgi verilmedi. Bazı yayın organları fırlatmayı “gizli görev” olarak nitelendirdi. 

Hem uçak hem uzay aracı

SpaceNews’in haberine göre 2017’de Çin Fırlatma Aracı Akademisi’nden Chen Hongbo’nun yaptığı açıklamada 2020’de fırlatılacak yeniden kullanılabilir uzay aracına dair bilgiler verilmişti. Bu bilgilerden derlenerek ortaya çıkarılan ipuçlarına göre aracın 20’den fazla yeniden kullanılabilir olarak tasarlanmasına karar verilmişti. Chen’in 2017’de yaptığı açıklamalar Science and Technology Daily’de yayınlanan bir makalede yer aldı.

Chen Hongbo söz konusu açıklamada 2020’de test uçuşunun yapılması planlanan “yeniden kullanılabilir” uzay aracının, hem mürettabat hem de yük taşıma kabiliyetine sahip olacağını belirtmişti. Chen’in araçla ilgili verdiği bilgiler arasında aracın, hem uçak hem de uzay aracı olarak kullanılabilmesi ve sabit kanatlı olması özellikleri de bulunuyor.

ABD bunun gizli bir görev olduğunu iddia etti

ABD tarafından Çin’in yeniden kullanılabilir deneysel uzay aracının, yörüngeden çıkmadan önce bilinmeyen bir nesneyi serbest bıraktığı ve alçak Dünya yörüngesinde iki günlük gizli bir görevi sonlandırdığı iddia edildi.

International Business Times’ın haberine göre ABD Uzay gözetimi, Çin’in yörüngeye bıraktığı nesneyi NORAD ID 46395 (2020-063G COSPAR ID) olarak isimlendirdi. Nesnenin ne olduğuyla ilgili çeşitli tahminler yapıldı.Gazeteci Stephen Clark bırakılan gizli nesnenin bir servis modülü, güç ve itme paketi veya bir alt uydu olabileceğini öne sürdü. Şimdiye kadar ABD veya Çin tarafından nesneyle ilgili herhangi bir ayrıntı verilmedi. Analistler nesnenin, deneysel uzay aracı tahliye edilmeden önce iki yörüngede bırakıldığını öne sürüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.