Çin ve Rus savaş gemileri Pasifik’te

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) Çin ve Rus donanmalarına ait gemileri ilk önce Okuşiri Adalarının 110 km güneybatısında tespit etti.

Buna göre Çin ve Rusya güçleri, Japonya’nın kuzeyinde bulunan Honşu ile Hokkaido bölgeleri arasında kalan Tsugaru Boğazı’na girdi.

Dünya Bülteni’nin haberine göre, Japon Denizi’nden ayrılarak boğaza giriş yapan 10 gemi, en dar mesafesi 18,7 km olan su yolunu kullanarak Pasifik Okyanusu’na doğru intikal etti.

Mevzubahis Rus ve Çin donanma unsurlarına ait 10 gemiden 5’inin, Renhai sınıfı güdümlü füze destroyeri dahil Çin’e, içlerinden birinin destroyer tipi savaş gemisi olduğu bilinen diğer 5 geminin ise Rus donanmasına ait olduğu açıklandı.

Kamu yayıncısı NHK’nin sahip olduğu bir helikopterin, gemilerin belirgin bir düzende boğazdan geçmesini görüntülediği bildirildi.

Uluslararası seyrüsefer için kullanılan dar boğazdan, savaş gemileri dahil yabancı gemilerin geçişinin yasa dışı olmadığı kaydedildi.

Bakanlık, iki ülke savaş gemilerinin bu bölgeden geçişinin analiz edileceğini dile getirdi.

Gemilerin, Japon Denizi’nde müşterek tatbikat gerçekleştirdiği bilinen iki ülke donanmalarından bir kısım unsurlara ait olabileceği ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.