Çin ve Rusya askeri ilişkileri geliştirmek için anlaştı 

Çin ve Rusya askeri bağlarını “daha yüksek bir seviyeye” yükseltme konusunda anlaştılar. 

Çin’in yeni savunma bakanı olarak atanmasından neredeyse bir ay sonra Dong Jun çarşamba günü Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile ilk kamuya açık video görüşmesini gerçekleştirdi. İki taraf pratik işbirliğini sürekli olarak genişletme ve askeri bağları daha yüksek bir seviyeye yükseltme konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. 

Dong, Şoygu’ya hitaben, “Çin ve Rus orduları, iki devlet başkanının vardığı önemli fikir birliğini uygulamalı, küresel zorluklara kararlılıkla yanıt vermeli, stratejik karşılıklı güveni sürekli artırmalı ve Çin-Rusya ilişkilerinin derinleşmesine katkıda bulunmalı.” ifadelerini kullandı.China1

Taraflar, bu yılın Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yıldönümü olduğunu kaydetti. 

Bu görüşme, Dong’un geçen ay Başkan Xi Jinping tarafından Çin’in yeni savunma bakanı olarak seçilmesinden bu yana herhangi bir yabancı yetkiliyle yaptığı ilk kamuya açık iletişim. 

Eski bir donanma komutanı olan Dong, geçen ekim ayında belirsiz bir şekilde görevden alınan Li Shangfu’nun yerini aldı. Li’nin başına ne geldiğine dair net bir haber olmasa da sızdırılan bilgiler yolsuzluk vakası ihtimali üzerinde duruyor. 

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.