Çin ve Rusya’dan dayanışma açıklamaları

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde iki ülkenin; uluslararası adaleti, istikrarı ve dünya barışını korumaya kararlı bir şekilde bağlı olduklarını söylediler.

China Military sitesinde yer alan haberde bakanların görüşmelerine dair detay bilgilere yer verildi. Bakan Wang devlet başkanlarının rehberliğinin, ikili ilişkilerin istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi ve uzun sürebilmesi için temel garanti olduğunu kaydetti.

Wang, geçen ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikili ilişkilerin gelişimine güçlü bir ivme kazandıran Çin-Rusya nükleer enerji işbirliği projesinin temel atma törenine video bağlantı aracılığıyla katıldıklarını hatırlattı.  

Bakan açıklamalarında, iki tarafın sahip olduğu üst düzey siyasi karşılıklı güveni ve geleneksel dostluğu daha fazla işbirliği başarısına dönüştürmek için çalışması gerektiğine, her zamankinden daha yakın ve gerçekçi bir ilişkiyi hedeflemeleri ve de büyük ülkeler arasında yeni tür ilişkiler geliştirmenin güzel bir örneğini oluşturmaları gerektiğine işaret etti.

Dört nükleer güç ünitesinin inşaatının kısa bir süre önce sorunsuz bir şekilde başladığını ve iki tarafın uluslararası Ay araştırma istasyonu inşa etme konusunda fikir birliğine vardığını hatırlatan Wang, bu büyük başarıların Çin-Rusya çok yönlü işbirliğinin önemli sembolleri haline geldiğini söyledi.

Bakan Wang, Çin’in ayrıca Rusya’nın meşru hak ve çıkarlarını koruması için tam siyasi destek sağlayacağını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise açıklamalarında, yeni dönem için Rusya-Çin kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığının güçlü bir şekilde ilerlediğini ve verimli sonuçlar elde ettiğini, Rus tarafının iki ülke ilişkilerinin yüksek seviyesinden memnun olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya-Çin İyi Komşuluk ve Dostça İşbirliği Antlaşması’nın (Russia-China Treaty of Good-neighborliness and Friendly Cooperation) imzalanmasının 20. yıldönümü münasebetiyle her iki ülke tarafından düzenlenen bir dizi faaliyetin iki ülke arasındaki dostluğa yönelik kamu ve toplumsal desteği daha da güçlendireceklerini kaydetti.

Bakan Lavrov, salgının ciddi zorluklarıyla karşı karşıya kalan Rusya’nın, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak amacıyla Çin ile anti-virüs işbirliğini güçlendirmeyi, gümrük formalite sürecini iyileştirmeyi, malların nakliyesini hızlandırmayı, limanların güvenli ve verimli şekilde işleyişini ortaklaşa olarak geliştirmeyi umduklarını ifade etti.

Çin ve Rusya ikili ticaret hacmi yılın ilk dört ayında bir önceki yıla kıyasla %19,8 artarak 40 milyar ABD doları seviyesini aştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.