Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

Mısır’da düzenlenen EDEX 2023 fuarında uluslararası katılımcılar yeni nesil ürün ailelerini görücüye çıkarıyor.

Son dönemde savunma sanayii alanında önemli yatırımlar yapan Çin de birçok sistemini fuarda sergiliyor.

Çin üretimi QN-202 minyatür füzesi ise fuarda ilgi gören ürünler arasında yer aldı.

QN-202 minyatür güdümlü füzesi, Beijing merkezli Poly Technologies tarafından üretiliyor. Füzeler ve askeri ürünler konusunda uzmanlaşan şirket Çin’in önde gelen silah ihracatçılarından biri olarak biliniyor.  

Aynı ürün konsepti daha önce Airshow China 2018’de tanıtılmıştı. Minyatür güdümlü füze, Çin ordusunun askeri operasyonlarındaki ihtiyaçlarına göre tasarlanarak 6 adet başlığıyla birlikte bir sırt çantasında taşınabiliyor. 

Airshow China 2018 Fuarı’nın ardından İlk olarak yurt dışında tanıtılan, QN-202 el tipi füze fırlatıcı, çok yönlülüğünü ve hareket kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Katlanabilir dipçik, kabza ve dürbün gibi eklentilerle piyadeler için kullanışlı bir istihdam hedefliyor.

2 km menzile sahip olan füze, hafifliğiyle ön plana çıkıyor.

qn 202 2

QN-202’nin tanıtılan özelliklerinden yola çıkarak etkili hedefler olarak; hafif zırhlı araçlar, dronlar ve düşman personeli ile mücadele yer alıyor. Minyatür füzenin başlıca potansiyeli, piyadelerin taşınabilir hafif sistemlerle donatarak çarpıcı hasarı en aza indirme ve aynı zamanda yüksek etkinlik sağlaması olarak dikkat çekiyor.

QN-202 mikro füzesi, hedeflenen maliyetiyle de ses getirdi. Çin ordusu tarafından kullanılması planlanan bu füze, başlık başına sadece yaklaşık 30.000 yuan (4.228 dolar) gibi uygun bir fiyat etiketi ile satışa sunulması bekleniyor.

QN-202 mikro füzesinin yalnızca piyade savaş yeteneklerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda dronelara karşı da etkili olacağı söyleniyor. İHA’lar için tasarlanan versiyonda kullanılan yarı lazer yönlendirme yöntemi, uzak kızılötesi yönlendirme yöntemine göre maliyetleri daha düşük tutarken daha yüksek doğruluk sağlandığı iddia ediliyor. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.