Çin yeni okyanus gözlem uydusunu fırlattı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/4W8BrrklE2lOv7NqYzdivx” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Geçen haftalarda uzay roketinin düşüşü ile dikkatleri üzerine çeken Çin, uzay programı kapsamında yeni faaliyetlerine devam ediyor.  

CCTV Askeri Kanalı’nın (央视军事– yāngshì jūnshì) resmi Weibo hesabından yapılan paylaşımda, yörüngeye fırlatılan yeni uyduya ilişkin açıklamalar yer aldı. Açıklamada, Haiyang-2D (HY-2D) okyanus gözlem uydusunun Long March 4 taşıyıcı roketi kullanılarak yörüngede belirlenen konuma yerleştirildiği ifade edildi. Yeni uydu Haiyang-2B ve Haiyan-2C uyduları ile birlikte çalışarak Çin’in ilk “24 saat faal okyanus gözlem sistemini” oluşturacak.

(function(d,e,f){var g=e.createElement(“script”);g.type=”text/javascript”,g.src=”https://savunmatr-com.cdn.vidyome.com/vme/builds/get.js”,g.asyc=!0,g.setAttribute(“id”,`vme-data-${f}`),g.setAttribute(“video-id”,`${f}`),g.onload=function(){d.VME.create(f)},e.getElementById(`vme-sc-${f}`).parentNode.insertBefore(g,e.getElementById(`vme-sc-${f}`).nextSibling)})(this,document,”e1WWc4fqbxL”);

Çin devlet haber ajansı Xinhua bu bilgilere ek olarak uydu takımının görevlerine ilişkin bilgileri paylaştı. Uydu takımının, Çin’in deniz afetleri konusunda erken uyarı ve haber alma kabiliyetlerini, okyanus kaynaklarının sürdürülebilir gelişimini ve kullanımını, küresel iklim değişikliği ile etkili müdahaleyi ve okyanus araştırmalarını desteklemesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.