Çin’de drone sektörü gelişiyor

Son yıllarda kullanım alanı gün geçtikçe genişleyen ve pandemi döneminde de kritik rol üstlenen drone’lara ilgi artıyor. Uzmanlara göre Çin, sektöre ilişkin ilk uluslararası normunu lanse ettikten sonra artık dünya pilotsuz hava aracı sistemleri sektöründe egemen bir rol oynama arayışında. Çin tarafından yönlendirilen yeni norm, drone sektörünün güvenlikli işletme protokollerinin temelinde olan, pilotsuz sivil uçak sistemlerinin kategorileştirilmesine ve sınıflandırılmasına yönelik olacak şekilde ayarlandı.

International Data Corp verilerine göre Çin, en üst düzey üretici olan ve küresel sektörün yüzde 70’inden fazlasını kontrol eden DJI ile şu anda sivil drone alanının lideri konumunda yer alıyor.

Çin drone sektöründe yılda yüzde 40 büyüme hedefleniyor

Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı’nın rakamları, drone piyasasının Çin’de her yıl yüzde 40 oranında büyüyeceğini ve bu yılın sonuna değin 60 milyar yuanlık (8,75 milyar dolar) bir üretim değerine sahip olacağını gösteriyor.

Çin’de bulunan savunma ve havacılık araştırma enstitüsü China Aero-Polytechnology Establishment AVIC baş mühendis yardımcısı Shu Zhenjie, gerekli onayların ve söz konusu sistemlere ilişkin uluslararası ikinci normun yaklaşık 2,5 yıllık çalışmalardan sonra elde edildiğini ifade etti. Sektörde ilk normu, geçen yılın sonunda Birleşik Krallık oluşturmuştu.

Drone sistemlerinin geliştirilmesini ulusal öncelik durumuna getirdi ve ülkeye, 2030 yılından önce yapay zeka alanında küresel anlamda başarı elde etmek için büyük bir adım atmış oldu.

Drone endüstrisinin gelişimi, Koronavirüs salgını sırasında ilgiyi ve gelişimi artırdı. İlginin sebepleri arasında drone’ların tıbbi kaynaklar sağlama, ulaştırma ve ülkenin kentlerine dezenfektan püskürtme işlemlerinde temel araç olarak kullanılması gibi faaliyetler bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.