Çin’den 16 yaş altı çocuklara canlı yayın yasağı

Çin’den çocuklara yeni bir sosyal medya yasağı daha geldi.

En Son Haber’in verdiği bilgilere göre, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, 10 yıllık “çocukların gelişimi” planı kapsamında yeni sınırlamalar getirdi. Getirilen sınırlamalar ile birlikte bundan sonra 16 yaşından küçük çocuklar internet üzerinden canlı yayın yapamayacak.

Canlı yayın hizmeti veren sosyal medya platformları da 16 yaş altı çocukların yayıncı olarak kayıt olmalarını yasakladı.

Yeni düzenleme ile çocuklar, bir kimlik sistemi aracılığıyla denetim altına alınacak.

Çin hükümeti, gençler ve çocuklar arasında giderek artan video oyun bağımlılığının önüne geçebilmek için kısa zaman önce aldığı bir karar ile cuma, cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatil günlerinde, saat 20.00 ila 21.00 aralığında çevrimiçi oyunlara girişi yasaklamıştı.

Oyun bağımlılığında artış yaşanıyor

Geçtiğimiz günlerde Çin’de yayınlanan bir haberde, Çin’in en büyük oyun şirketi Tencent’in “Honor of Kings” adlı popüler oyununun, reşit olmayan çocuklar arasında bağımlılık derecesinde oynandığı ve bazılarının söz konusu oyunu günde 8 saat oynadığı belirtilmişti.

Makalede, “ruhsal afyon” olarak nitelendirilen “Honor of Kings”in, yüz milyarlar değerinde bir endüstri haline geldiğine dikkat çekilerek, hiçbir endüstrinin “bir nesli yok edecek” şekilde gelişmesine müsade edilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.