Çin’den ABD’ye Google misillemesi

ABD Huawei’ye pek çok kısıtlamalar getirerek, şirketin problemli bir sürece girmesine sebep olmuştu. Şimdi ise Çin, Huawei’nin isteği doğrultusunda Google’a antitröst araştırması başlatmaya hazırlanıyor.

Business Insider tarafından yapılan habere göre, Huawei incelemeyi geçen sene sunmuştu. Araştırma, Google’ın pazar üstünlüğünün Çin merkezli şirketlere “büyük zararlar” verip vermediğini kontrol edecek.

Araştırmanın akıbeti Çin-ABD ilişkilerine göre şekillenebilir

ABD başkanı Donald Trump’ın 2019 mayısta Huawei’i kara listeye almasından sonra Google, Huawei cihazlara yeni Android güncellemelerini getirmeyi bıraktı ve gmail gibi bazı Google servislerinden engelledi.

Kaynakların belirttiğine göre araştırmanın yapılıp yapılmayacağı Çin ve ABD arasındaki ilişkilere göre karar verilebilir. Trump ulusal güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle Çin merkezli teknoloji şirketlerine karşı sert önlemler alıyor.

Huawei ABD’nin varlık listesindeki 275 Çin merkezli şirketten biri. Amerikan şirketleri, ticaret kara listesindeki şirketler ile iş yapmasını yasaklıyor. Şu anda Amerikan şirketler sadece özel izin almaları durumunda Huawei ile ticaret yapabilmekte.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.