Çin’den ABD’ye gözdağı

ABD’nin son dönemlerde WeChat uygulaması hakkında yasak getireceğine dair çeşitli iddiaların ardından, Çin yönetimi tarafından sert bir açıklama geldi.

Açıklamada ise Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijan’dan Twitter hesabı üzerinden videolu paylaşım yaparak, Trump yönetimini “korsancılık” ile suçladı. Videolu paylaşımın devamında bakan sözcüsü Lijan sözlerine şu şekilde devam etti; “Eğer WeChat, ABD’de yasaklanırsa Çinli kullanıcılar Apple’ı boykot edecek” ifadelerini kullandı.

Sözcü Lijan, Çin’de yapılmış bazı anketleri değerlendirerek anket sonuçlarına dikkat çekti. Sesli ve yazılı mesajlaşma imkanı sunan WeChat’in, ABD’de yasaklama getirmesi sonrasında katılımcıların yaklaşık yüzde 95’inin başta iPhone olmak üzere tüm Apple ürünlerini boykot edebileceğini söyledi.

WeChat’in 1,2 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor

ABD Başkanı Trump, konuya ilişkin WeChat uygulamasının önümüzdeki aydan itibaren ilgili gerekli işlemlerinin ABD tarafından engelleneceği idari emir imzaladı.

Bu imza aynı zamanda  Apple ve diğer ABD firmalarının mesajlaşma uygulamasını mağazalarından kaldırmasını tetikleyebilir.

Sözcü Lijan, WeChat programının yasağı ideolojik olarak yönlendirilen bir “ekonomik zorbalık” şeklinde olduğunu ifade ederek, Washington’un ABD dışındaki şirketleri “ulusal güvenlik” kisvesi altında kapatma girişimlerini kınadı.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.