Çin’den Güney Çin Denizi’nde balistik füze denemesi

Yapıldığı iddia edilen denemeler, uzun menzilli gemi karşıtı füzelerin yeteneklerinin Çin tarafından ilk gösterimi olmuş olacak. Denemelerin doğru olması durumunda ABD de dahil olmak üzere Çin’in tüm potansiyeldeki rakiplerinin askerî operasyonlarına dair hesaplamaları değişebilir.

Emekli bir Çin Ordusu görevlisinin ifadelerine göre Ağustos ayındaki denemeler esnasında bir adet DF-26b model IRBM (Uzun Menzilli Balistik Füze) ve bir adet DF-21D model MRBM (Orta Menzilli Balistik Füze) ateşlendiği, Southern China Post tarafından geçen hafta yapılan bir haberde belirtildi. Southern China Post’a göre emekli ordu görevlisi bu açıklamayı Ekim ayındaki bir kapalı görüşme esnasında yaptı.

Füze, ABD ve Hindistan’ı tehdit ediyor

The Drive tarafından yapılan habere göre, ateş edilen balistik füzeler ile Güney Çin Denizi’nde hareket halinde olan bir hedef gemisi vuruldu.

Çin 2013 yılından beri Gobi Çölü’nde gemi boyutundaki ve şeklindeki hedefler ile balistik füze denemeleri yapıyordu. Ağustos ayındaki denemelerde DF-26b balistik füzesinin Çin’in oldukça iç kısmında yer alan Qinghai bölgesinden ateş edildiği söyleniyor. Böylece balistik füzeler ile saldırı düzenlenen konum, karşı saldırılara karşı da korunmuş oluyor.

Qinghai bölgesinden ateş edilecek bir DF-26b füzesi Batı Pasifik bölgesinde ABD’yi tehdit ederken Hint Okyanusu’nda ise Hindistan’ı tehdit ediyor.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hareketlerine ithâfen bu hafta sonu Hindistan’ın Dışişleri Bakanı bölgedeki güveni zedeleyen hareketlilikten dolayı endişeli olduklarını dile getirmişti.

Gemi karşıtı balistik füzeleri ile Çin, ABD’nin Batı Pasifik bölgesinde yürüttüğü askerî operasyonlar için bir tehdit oluşturmak istiyor. Hareket eden gemilere karşı yapılan bu denemeler henüz teyit edilmemiş olsa da Çin’in şu anda yapamıyorsa bile bu teknolojiyi güvenle kullanabilmek için çalıştığına dair kanıtlar bulunmakta.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.