Çin’den İsrail’e “toplu cezalındarmayı” durdurma çağrısı 

Çin, Güney Afrika’nın açtığı davaya doğrudan destek vermese de İsrail’e katliamı durdurması çağrısında bulundu. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, basın mensuplarının sorularına cevap verdiği toplantıda, Pekin’in Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açtığı davalar hakkında doğrudan yorum yapmadan, Çin’in “durumu kaydettiğini” söyledi. 

Mao, “Uluslararası hukuku ihlal eden her türlü eyleme karşı çıkıyoruz ve çatışmanın taraflarını BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulu tarafından kabul edilen ilgili kararları ciddiyetle uygulamaya, derhal ve kapsamlı bir ateşkese varmaya ve Gazze halkına yönelik toplu cezalandırmayı durdurmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. israil China

Toplantıda, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biri olan Çin’in “devam eden Filistin-İsrail çatışmasının neden olduğu ağır sivil kayıplarından üzüntü duyduğu” açıklandı. 

Güney Afrika, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirdiği eylemlerle 1948 tarihli BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini öne sürerek tedbir talebiyle 29 Aralık’ta dava açmıştı. 

Dünyanın ikinci büyük çokuluslu bloğu olan İslam İşbirliği Teşkilatı, Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı davayı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. 

Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı’na, “İsrail savunma güçleri tarafından İşgal Altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen bu kitlesel soykırımın durdurulması için hızlı bir şekilde yanıt vermesi ve acil önlemler alması” çağrısında bulundu. 

Maldivler, Namibya ve Pakistan, salı günü yapılan BM Genel Kurulu toplantısında Güney Afrika’ya desteklerini ifade etti. 

Bölgedeki Sağlık Bakanlığı tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ölümcül saldırısında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 7 Ekim’den bu yana 23.357’ye yükseldiğini söyledi. Açıklamada, saldırıda 59.410 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.