Çin’den ‘veri güvenliği’ atılımı

Çin veri güvenliği konusunda son dönemde yaptığı yenilikler yüzünden eleştirilerin odağı oldu.

ABD başta olmak üzere bazı ülkeler tarafından “zorbalık” ve “şirketlerin peşine düşmek” ile suçladı. Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Wang Yi, dijinal yönetim temalı bir açıklama yaptı. Veri güvenliğinde artan risklerin sonucunda kamu çıkarlarını ve kişisel hakları tehdit ettiğini vurguladı.

Bakan Wang şu sözler ile devam etti: “Tüm ülkelerin isteklerini yansıtan ve tüm tarafların çıkarlarına saygı gösteren küresel veri güvenliği kurallarına, tüm tarafların evrensel katılımıyla ulaşılmalıdır” dedi. ABD cephesi,  Huawei, Bytedance ve Tencent gibi Çinli teknoloji şirketlerinin sağladığı hizmetlerden kaynaklanan ulusal güvenlik tehditleri konusundaki endişelerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Clean Network” programını anlatarak, Çin’in veri güvenliği tehlikesine karşılık tedbir açıklaması yaptı. “Temiz Ağ” programını açıklayan Bakan Pompeo, bunun vatandaşların mahremiyetini ve hassas bilgilerini “Çin Komünist Partisi gibi kötü niyetli aktörlerden” korumayı amaçladığını söyledi.

Geçen dönemde ABD’nin “Clean Network” ifadesi ile program kapsamında güvenilmez olarak işaret ettiği Çin şirketlerinin uygulamalarına erişimi keseceği söylendi. Çin’in yeni girişimi, teknoloji şirketlerinin usulsüz şekilde kişisel verilerin ele geçirilmesine imkan verecek arka kapıları, ürün ve hizmetlerinden çıkarmalarını gerektirecek.

Girişim ayrıca bilişim teknolojileri kullanılmasıyla bir ülkenin yasa dışı yöntemlerle yabancı ülke vatandaşları hakkında bilgi toplamasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Açıklamada gelişim sürecinin diğer ülkere de haksızlık olmadan eşit bir yaklaşımda olması gerektiği belirtildi ve evrensellik vurgusu yapıldı.

Bakan Wang, “Tüm ülkelerin isteklerini yansıtan ve tüm tarafların çıkarlarına saygı gösteren küresel veri güvenliği kurallarına tüm tarafların evrensel katılımıyla ulaşılmalıdır” ifadelerini kullandı. Çin’in ilerleyen dönemlerde atacağı adımlar şimdiden merak konusu oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.