Çin’den yeni donanma atılımı

Çin, Xian KJ-600 adlı yeni sabit kanatlı uçağı ile ilk uçuşunu yaptı. Yeni Xian KJ-600 üstün gözetleme yetenekleri ile Çin donanmasının muharebe yeteneğine ivme vereceği söyleniyor. Çin’in uçak gemileri şu anda erken uyarı helikopterlerini kullanıyor. Ancak bu helikopterler daha küçük radarlara sahip ve daha yavaş. Şu anda kullanılan helikopterler 200 kilometre çapını tarayabiliyor ancak yerine gelecek Xian KJ-600’ün tarayabileceği açı 400-500 kilometre olacak.

EurAsian Times tarafından yapılan habere göre Çin’in şu anda kullanımda olan iki uçak gemisinin (Liaoning ve Shandong) Xian KJ-600 ile çalışabileceği konusunda bir kesinlik yok. Ancak Çin düz uçuş güverteli ve elektromanyetik katapult sahibi üçüncü bir uçak gemisi için hazırlık yaptığı ve Xian KJ-600’ün yeni eklenecek üçüncü uçak gemisi ile birlikte çalışabileceği analistler tarafından belirtildi.

Uzmanlar ABD yapımı Grumman E-2 Hawkeye ile Xian KJ-600 arasındaki benzerliklerin göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğunu söylüyor.

Yirmi yıl öncesinde ABD, İsrail’e Çin ile yaptığı AWACS (Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı) anlaşmasını iptal etmesi için baskı uygulamıştı. Çünkü Tayvan konusunda çıkabilecek herhangi bir anlaşmazlıkta casus uçaklar ABD’nin AWACS’larına karşı stratejik bir üstünlük sağlayabilecekti.

Yakın zamanda İsrail Hindistan ile Phalcon AWACS planlarının satışını da içeren 2 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Hindistan ve İsrail birlikte askeri gereç ve savunma ekipmanı üretecek.

Çinli bir askeri uzmanın Ocak 2018 tarihindeki ifadelerine göre uçak Lockheed Martin’in F-35 ve F-22 hava taşıtlarını tespit edebilecek. Ancak Xian KJ-600’ün F-22’leri takip edebileceğini söyleyen rapor doğrulanmış değil.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.