Çin’in Avustralya’ya yönelik talepleri dikkat çekti

Çin, yakın tarihlerde Avustralya’ya aralarındaki ilişkileri düzeltebilmek adına on dört talep iletmişti. Bu taleplerin altında tarihsel bir arka planın olduğu ve belki de birtakım sıkıntıların habercisi olabileceği ifade edildi.

The National Interest sitesinde yer alan haberde, bir önceki yüzyıl içerisinde Japon İmparatorluğu’nun Çin yönetimine dikte ettirdiği 21 maddenin nasıl sonuçlandığına atıf yapılarak, Çin ile Avustralya arasındaki bu tür olayların muhtemel gidişatına dikkat çekildi.

Bu aşamada, Çin’in 14 talebinin bilinçli bir hareket olduğu ve bunun Avustralya için bir tür neo-haraç statüsü durumunda olduğu ifade edildi. Çin’in talepleri arasında Tayvan’a karşı olan tutumunun eleştirilmemesi ve bunun yanında düşünce kuruluşlarının (think-tank) Çin’in Kuşak ve Yol girişimi hakkında rapor yazımlarını durdurması gibi kararlar barındırdığı belirtildi. Haberin devamında Avustralya meselesinin bir taşma noktası olması gerektiği, ülkelerin birleşerek bu gidişata dur demesi gerektiği vurgulandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.