Çin’in gözetlenmesinde sivil gemilerden şüpheleniliyor

Güney Çin Denizi’nde sınır tartışmaları hala güncelliğini korurken ABD yönetimi de süreci yakından takip ediyor. Çeşitli Çin kaynakları, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki kimi faaliyetlerini agresif ve gerilimi artırıcı olarak değerlendiriyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, ABD’li bir petrol ve gaz hizmetleri şirketi Helix Energy’ye ait olduğu anlaşılan inşaat destek gemisi Grand Canyon II’nin faaliyetlerine dikkat çekildi. Pekin merkezli bir düşünce kuruluşu olan Güney Çin Denizi Stratejik Durum Araştırma Girişimi (South China Sea Strategic Situation Probing Initiative, SCSPI), geminin ABD ordusu ile çeşitli bağlantılara sahip olduğu ve açıklanmayan çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği açıklamalarında bulundu.   

SCSPI, yayınladığı izleme verilerine dayanarak geminin geçen ay Tayvan yakınlarında ve Güney Çin Denizi’nde faaliyet gösterdiği, ayrıca geminin 2020 yılının sonlarından itibaren Tayvan’daki Taichung ve Kaohsiung ile Japonya’daki Nagasaki ve Yokosuka bölgelerinde bulunduğu ifade ediliyor.  

Geminin bölgedeki uzun süreli varlığı ve ABD ordusu ile yakınlığı Çin kaynaklarının gemiye yönelik şüphelerinin ortaya çıkmasında temel etkenler arasında gösteriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.