Çin’in yeni uçak gemisi ABD’li türdeşine rakip olabilir

Çin, yakın gelecekte donanma kuvvetlerine katılacak yeni uçak gemisi ile muharebe kabiliyetlerini artırma yolunda önemli bir adım daha atmış olacak.

Naval News sitesinde yer alan haberde Çin’in yeni uçak gemisi ile ilgili bilgilere yer verildi.  

Dünyada birçok ülke için uçak gemileri kritik öneme sahip bir kuvvet çarpanı olarak değerlendirilmekte. Bu alanda Fransa ve İngiltere gibi tecrübeli ülkeler olduğu kadar Japonya ve Güney Kore gibi yakın gelecekte “uçak gemisine sahip ülke” kategorisine dahil olması muhtemel ülkeler de bulunuyor. Ancak diğer ülkelerin çalışmaları arasında Çin’in çalışmaları ayrıca dikkat çeker durumda. Önceki iki uçak gemisinden farklı özelliklere sahip üçüncü uçak gemisi ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri kabiliyetlerinin bir üst seviyeye çıkması bekleniyor.

Ford sınıfı USS Gerald R. Ford (CVN-78) uçak gemisi ile modernizasyonuna devam eden Amerika Birleşik Devletleri, uzun zamandır uçak gemisi teknolojisi alanında liderliği elinde tutuyor. Ancak bu üstünlüğe yakın gelecekte bir meydan okuma gelebilir. Uydu görüntülerinden hareketle Çin’in yeni uçak gemisi Type-003’ün boyutsal olarak ABD Donanması uçak gemileri ile benzer özellikler taşıdığı tespit edildi. Görüntüler, uçak gemisinin yaklaşık 320 metre uzunluk ile Ford sınıfı uçak gemilerinden 13 metre daha kısa olduğunu gösteriyor. Type-003’ün uçuş güvertesi ise 73 metre, yani önceki Çin uçak gemileriyle neredeyse aynı boyuta sahip.

Teknolojik kabiliyetler

Yeni gemi, uçakların kalkışı için önceki uçak gemilerinde yer alan Kısa Mesafeden Kalkış Bariyerle Duruş (Short Take-Off Barrier Arrested Recovery, STOBAR) yerine Mancınık Destekli Kalkış Bariyerle Duruş (Catapult Assisted Take-Off Barrier Arrested Recovery, CATOBAR) sistemini kullanacak olması ile yenilik vaat etmekte. Buna ek olarak Ford sınıfı ile benzer olarak Type-003’ün de Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (Electromagnetic Aircraft Launch System, EMALS) kullanması bekleniyor.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Uçak asansörleri açısından ABD Donanmasında Nimitz sınıfı dört, Ford sınıfı üç adete sahipken Type-003 yalnızca iki adete sahip. Asansörlerin az olması daha geniş kullanılabilir güverte alanı ortaya çıkarmakta. Ancak bu durum uçakların hangardan güverteye çıkarılma süresini artıracağından, tekniğin sağlayacağı fayda olumlu ve olumsuz yönde görüş ayrılıklarını da beraberinde getirdi. Bu hususta, Çin kuvvetlerinin bu yöntemi benimsemesindeki temel etkenin Rus Amiral Kuznetsov sınıfının, yani Sovyet mirasının doğrudan alınması gösteriliyor.

Son hız devam eden uçak gemisinin inşaa süreci uydu görselleri aracılığıyla da yakından takip ediliyor. 

Sonuç olarak, yeni uçak gemisi ile ilgili bazı bilgiler henüz gizliliğini korusa da, önümüzdeki tarihlerde daha detaylı bilgilerin gün yüzüne çıkması bekleniyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.