Çinli uygulamalar gereğinden daha fazla veri peşinde

Mobil uygulamaların bazı işlevleri yerine getirebilmek için telefon ve kullanıcı verisine ihtiyacı bulunuyor. Çin’de de 33 uygulama da ihtiyaçtan fazla veri aldığı için gündeme geldi. Çin, bu uygulamaların gereken düzenlemeleri yapması için 2 haftalık süre verdi.

CAC yaptığı açıklamada uygulamaların kişisel verileri elde etmek için yerel düzenlemeleri ihlal ettiğine yer verdi. CAC, halktan gelen şikayetleri gerekçe göstererek geliştirici firmalara ihlali bildirdi. CAC’ın yayınladığı raporda Tencent, QQ, Sogou, Baidu gibi yüksek kullanıcılı uygulamaların geliştiricileri yer aldı. Bu geliştirici firmalara 10 iş günü süre verildi. Eğer belirlenen sürede gereken adımlar atılmazsa cezai işlem uygulanacak.

Uygulamalar incelendiğinde mesajlaşma, navigasyon, perakende alışveril vb. gibi günlük kullanım uygulamaları olduğu görüldü.

Geçtiğimiz günlerde de büyük e-ticaret firmalarından olan Alibaba’ya 18.2 milyar yuan (23.2 milyar lira) ceza verilmişti. Cezanın gerekçesi olarak Alibaba’nın güçlü pazar konumunu rekabeti önlemek için kullandığı öne sürülmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.