Cisco’nun bulut altyapısı hacklendi

Nisan 2018’de şirketten istifa eden 30 yaşındaki Sudhish Kasaba Ramesh, 24 Eylül 2018’de izinsiz olarak Cisco’nun Amazon Web Services bünyesinde barındırılan bulut altyapısına erişti.

Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Başsavcılığı tarafından yayınlanan basın bildirisinde, ‘‘Yetkisiz erişimi sırasında Ramesh, Google Cloud Project hesabından video toplantılar, görüntülü mesajlaşma, dosya paylaşımı ve diğer ortak çalışma araçları sağlayan Cisco’nun WebEx Teams için 456 sanal makinenin silinmesiyle sonuçlanan kodu dağıttığını itiraf etti.’’ açıklamasını yaptı.

Bunun sonucunda, 16,000’den fazla WebEx Teams hesabı da yaklaşık iki hafta süreyle kapatıldı ve Cisco, Ramesh’in neden olduğu hasarı telafi etmek için 2.400.400 dolardan fazla harcama yaptı.Ancak savcıların basın açıklamasında belirttiği üzere, sanığın eylemlerinden dolayı hiçbir müşteri verisine zarar verilmedi.

Cisco yaptığı açıklamada, ‘‘Cisco sorunu Eylül 2018’de olabildiğince hızlı bir şekilde ele aldı, hiçbir müşteri bilgisinin kaybolmamasını veya tehlikeye atılmamasını sağladı ve ek önlemler uyguladı’’ dedi.

Beş yıl hapis ve sınır dışı edilmekle karşı karşıya

“Korunan Bir Bilgisayara İzinsiz ve Kasıtsız Olarak Erişme ve Pervasızca Hasara Neden Olma” (Intentionally Accessing a Protected Computer Without Authorization and Recklessly Causing Damage) ile suçlandıktan sonra 50 bin dolarlık bir para cezasıyla serbest bırakıldı.

Hukuki danışmanına gönderdiği bir e-postada Ramesh, pasaportunu teslim ettiğini ve 9 Aralık 2020 için planlanan duruşmasına kadar kaçma riski olmadığını söyledi.

Ramesh’in suçlu bulunması halinde, en fazla beş yıl hapis cezası ve 250 bin dolar para cezası ve ayrıca kendi ülkesi olan Hindistan’a sınır dışı edilme ihtimalleri bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.