Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜRJET’i inceledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk savunma sanayiinin önemli projelerinden HÜRJET’i yerinde inceledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TUSAŞ’ın kritik tesislerinin açılışının gerçekleştirildiği “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı”na katıldı. Program esnasında TUSAŞ tesisini gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk jet motorlu uçağı olacak HÜRJET’in üretim yerinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil eşliğinde tesisleri gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devam etmekte olan projelerle ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜRJET uçağının ilk prototip parçasını imzalamayı da ihmal etmedi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HÜRJET uçağının ilk prototip parçasını imzalarken çekilen görüntülerini içeren videolu bir paylaşımda bulundu.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan paylaşımda, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin ilk jet motorlu uçağı olacak Hürjet’in üretim yerinde incelemelerde bulundu.” ifadelerine yer verildi.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı; tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik durumlarda rol almak üzere tasarlandı. HÜRJET’in silahlı varyantı; geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsuru.

HÜRJET Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.