Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye’nin şantaj ve tehdide boyun eğmeyeceğini anladılar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni’nde konuştu. Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili olarak, “Tehdit dilinin işe yaramadığı, Türkiye’nin şantaja ve haydutluğa boyun eğmeyeceği artık tüm muhataplar tarafından anlaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

“BÖLÜCÜ HEVESLERİ TOPRAĞA GÖMÜLDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Sırtını millet yerine terör elebaşılarına dayayanlar, dağdaki çapulculara güvenerek devletimizi tehdit edenler boylarının ölçüsünü almıştır. Türkiye’yi terörle esir alma girişimleri başarısızlığa uğramıştır. Türkiye bölücü hevesleri de toprağa gömmüştür. Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin uluslararası hukutan doğan meşru haklarına sonuna kadar savunuyoruz. Akdeniz’de en uzun sahil şeridine sahip ülkemizi sahillerimize hapsetmesine izin vermeyeceğiz.” dedi. 

Tehdit dilinin işe yaramadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin şantaja ve haydutluğa boyun eğmeyeceği artık tüm muhataplar tarafından anlaşılmıştır. Son günlerde diplomasi masasının öne çıkarılması ülkemizin vakarlı duruşunun sonucudur. Karşı tarafın çocuksu davranışlarına rağmen biz hep büyük ülke olmanın vakurluğuyla hareket ettik. Bundan sonra da gereken olgunluğu göstermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan’dan, Nato’da Türkiye – Yunanistan toplantısı için yorum 

Doğu Akdeniz’de Türkiye-Yunanistan arasında süren ve Fransa başta olmak üzere bazı Avruıpa Birliği Ülkelerinin de dahil olduğu gerginlik sürüyor. NATO bünyesinde Brüksel’de taraflar 4. kez bir araya gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili dünyaya seslendi.  Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de tehdit dilinin işe yaramadığı, Türkiye’nin şantaja, haydutluğa boyun eğmeyeceği konunun muhatapları tarafından anlaşılmıştır” açıklamasında bulundu. Erdoğan,  “Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip ülkemizi birilerinin sahillerine hapsetmesine izin vermeyeceğiz. Doğu Akdeniz, karşı tarafın kışkırtmalarına, çocuksu davranışlarına rağmen hep haklı olmanın, büyük devlet olmanın vakarıyla hareket ettik.” diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu: “2-3 gündür Yunanistan Başbakanı’ndan gelen mesajlar daha ılımlı”

Son günlerde Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in yaptığı ılımlı açıklamalar sonrası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “2-3 gündür Yunanistan Başbakanı’ndan gelen mesajlar daha ılımlı. Son zamanlarda daha ılımlı mesajlar gelmeye başladı. Yunanistan’ın Oruç Reis gemisinin ikmal ve bakım için Antalya Limanı’na dönmesini fırsat bilerek daha pozitif mesaj vermeye başladı ama bir taraftan da ‘Bunun daha fazlasını istiyoruz’ diyerek, maksimalist tutumlarını da sürdürüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında,Türkiye’nin adım atması halinde deniz yetki alanlarının belirlenmesi için istikşafi görüşmelere hemen başlamaya hazır olduklarını belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Oruç Reis gemisinin, bakım ve ikmal için Antalya Limanı’na çekilmesiyle ilgili, Yunan tarafının “ilk olumlu adım” yorumuna ilişkin, Çavuşoğlu, geminin, rutin ve periyodik bir bakım çalışması nedeniyle limana çekildiğini, bunun taviz verildiği anlamına gelmediğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımızın da Almanya Başbakanı Angela Merkel’e söylediği gibi, geçmişte diplomasiye bir fırsat verdik. Yunanistan bunu ters tepti. Şimdi Cumhurbaşkanımız da net bir şekilde söyledi. Gemimizi rutin bakım ve ikmal için bölgeden limana geçtik. Cumhurbaşkanımız ‘Bu bakım ve ikmal süreci esasen bir fırsat olarak Yunanistan tarafından da değerlendirilebilir.’ dedi. Merkel’e de söyledi. Biz de yaptığımız açıklamalarda aynısını söyledik. Esasen Yunanistan bizden daha fazla şey beklemek yerine kendisinin de olumlu atabileceği adımları atarak, bu dönemi bir fırsata çevirebilir. Daha önce Mısır’la anlaşma imzalayarak teptiği fırsat gibi bu ortamı da tepmemesi gerektiğini söylüyoruz.”

“Yunanistan’ın bu haritayı kabul etmediğini bir kere açıklaması gerekiyor”

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Sevilla haritasına ilişkin, “Yunanistan’ın bu haritayı kabul etmediğini bir kere açıklaması gerekiyor. Bu harita durduğu sürece sorunları çözmemiz mümkün değil. Bu harita olduğu sürece müzakere de olmaz. Müzakere olsa da sonuç elde edemezsiniz. Sonuç elde edemedikten sonra da laf olsun diye, dostlar alışverişte görsün diye bir araya gelmenin faydası yok. Buradan müzakere istemiyoruz yorumu çıkmasın. Biz müzakere istiyoruz ama müzakereler sonuç alıcı ve hakkaniyet çerçevesinde olsun.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında halihazırdaki temaslara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Yunanistan ile danışmanlar düzeyinde görüşmeler oluyor.” ifadesini kullandı.

“Yunanistan ile Türkiye arasında bir tercih yapmak zorunda kalırsa Yunanistan’ı tercih ederler.”

Çavuşoğlu, Almanya’nın Doğu Akdeniz meselesine ilişkin tutumu hakkında, “Almanya kesinlikle daha sağduyu sahibi, kesinlikle daha objektif ve yapıcı. (Avrupa Konseyi) Dönem Başkanlığını da bu şekilde kullanmaya çalışıyor. Sonuç elde etmeye çalışıyor. Bizim haklı olduğumuzu da teslim ediyorlar.” dedi. 18 Mart Göç Mutabakatı’nda da en kararlı duruşu Merkel’in ortaya koyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Almanya’nın, AB içinde Fransa’dan farklı bir tutum sergilediğine dikkati çekti. Çavuşoğlu, “Fransa, AB’nin ve Orta Doğu’nun liderliğine oynuyor. Her konuda kendisine bir rol biçiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Fransa’nın bu tutumunun temelinde kendi ajandası ve gündeminin bulunmasının yattığına işaret eden Çavuşoğlu, “Fransa bu gerginlikleri artırarak silah satmak istiyor. Libya’da da öyle. Silah satan firmalar o ülkedeki bir bakanın şehrinde. Onun şehrindeki firmalar hep satıyor.” şeklinde konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.