Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan FNSS’ye ziyaret

Zırhlı araçlar alanında Türkiye’nin en yetkin kurumlarından olan FNSS, IDEF 2021’in de en gözde ürünlerini bünyesinden çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği FNSS’nin en çarpıcı ürünlerinden biri Gölge Süvari oldu.

FNSS Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Savunma Bakanımız ve Savunma Sanayii Başkanımız IDEF21 standımızı ziyaretleri ile bizleri onurlandırdılar.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin ardından katılımcıların da ilgisi FNSS standına yoğunlaştı. FNSS’nin en çarpıcı ürünleri ise PARS IV 6×6, PARS IV 8×8 ve Gölge Süvari oldu.

PARS IV 6×6

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, IDEF 2021’de vitrine çıktı.

FNSS ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı; özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyeti, El Yapımı Patlayıcıya (EYP) karşı etkin koruma, yüksek mayın ve balistik koruma içeren beka altyapısı, yeni teknoloji ürünü görev donanımları ile mevcut araçların ötesinde bir araç olarak tasarlandı.

Milli imkanlarla FNSS tasarlanıp geliştirilen araç, özgün bir modüler bir zırh yapısına sahip. Entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolayca sökülüp takılabilen RPG ağı sayesinde pasif koruma unsurlarını tamamlıyor.

Mayına karşı dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor

2019 yılında başlayan MKKA projesinde; aracın mayın, EYP ve balistik testlerinin tamamı kullanıcı ile birlikte, FNSS tesislerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tatbikat sahaları ve uluslararası akredite test merkezlerinde icra edildi. Araç, beka standartlarında tanımlanan yüksek seviyemayın tehditlerinin yanı sıra, EYP ve tüm yönlerden gelecek balistik tehditlere karşı test edildi. Süpersonik seslere duyarlı ve silah kuleleriyle entegre akustik uyarı sistemi, aktif karıştırma/köreltme sistemi, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) sistemi de aktif koruma unsurları olarak araç üzerinde yer alıyor.

SANCAK UKK sistemi entegre edildi

Özel operasyonların taktik ihtiyaçları doğrultusunda, konseptiyle birlikte özgün olarak oluşturulan PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracında yine FNSS tarafından geliştirilen “iki adet bağımsız SANCAK UKK sistemi” yer alıyor. İhtiyaç halinde kullanıcı tarafından silahı kolayca değiştirilebilen kulelerde, 3 ayrı silah tipi (7,62 mm, 12,7 mm makineli tüfek ile 40 mm bomba atar) kullanılabiliyor. Araç, çepeçevre etrafından veya yüksek noktalardan, eş zamanlı olarak farklı yönlerde belirecek tehditlere karşı gözetleme ve iki kat etkili ateş gücü imkânı sağlıyor.

Yeni nesil muharebe aracı

Güçlü motoru, 7 ileri, 2 geri vitesli transmisyonu ile sınıfının en güçlü ve atak güç grubuna sahip araç, aynı zamanda yükseklik ayarlı bağımsız süspansiyonu ile farklı arazi ve yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor. Tümtekerlerden tahrikli sürüş ve ön-arka akstan dönüş sistemine sahip PARS IV 6×6, sınıfındaki en düşük dönüş çapı ile meskûn mahalde yüksek manevra yeteneğini içinde barındırıyor.

FNSS, bir kez daha Ar-Ge kabiliyetleri, tecrübesi ve yeni nesil araç geliştirme yetkinliklerini paydaşlarının da desteğiyle hayata geçiriyor. Envantere girmeden önce tamamlanması gereken zorlu testlerin ardından projede son aşamaya gelinecek ve PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Böylelikle 6×6 sınıfında en yeni nesil muharebe aracı ordumuzun envanterine girmiş olacak

Gölge Süvari

2018 yılında geliştirilmeye başlanan Gölge Süvari, ilk olarak 2019 IDEF’inde başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülke ordularının beğenisine sunuldu.

FNSS IDEF 2019’dan sonra çalışmalarına belirledikleri AR-GE yol haritasına uygun olarak devam etti.

Özellikle aracın uzaktan kontrol birimi üzerinden sürülmesine ilave olarak, Gölge Süvariye 360 derece insan algılama ve üsse dönüş gibi otonom kabiliyetler kazandırılması noktasında yoğun bir çalışma yapıldı.

FNSS Savunma Genel Müdürü Nail Kurt da SavunmaTR’ye verdiği özel röportajında, “Ağır sınıf insansız ve otonom, Gölge Süvari’yi Türk Silahlı Kuvvetlerimiz envanterine kazandırmak için var gücümüz ile çalışıyoruz.” diye konuşmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.