Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl ilk kez İstanbul dışında düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katılmak üzere Gaziantep’e gitti.  Erdoğan alınan tedbirler arasında havalimanından çıkarak, festivalin düzenlendiği Ortadoğu Fuar Merkezi’ne doğru hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fuar alanında incelemelerde bulundu ve gençler le uzun uzun sohbet etti. Erdoğan’a projelerini anlatan gençlerin fotoğraf isteklerini de geri çevirmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yeniliklerin burada tohumlanıp, boy salacağının altını çizerken, Türkiye’nin İHA alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini hatırlattı. Erdoğan İHA’larda olduğu gibi benzer başarıyı otomobil ve uçan arabalarda yakalanacağını belirtti.

“EN BÜYÜK CEVAP BURADAKİ MANZARADIR”

Erdoğan verilen kalem ile birlikte roket alçak irtifa ve insansız hava aracı gibi kategorilerde dereceye giren öğrencilerin para çeki ve roket gövdesi gibi parçaları imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Edirne’de roket bilimine merak salan evladımızın kendini göstereceği yer işte burasıdır. Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak. İnsansız su altı sistemleri yarışmasında ipi göğüsleyen TEKNOFEST ekibi şimdi uluslararası alanda rekabet edecek özgün sistemler gelişiyor. İki defa roket takımı birinciliği kazanan gençlerimiz bu başarılarını girişime dönüştürmeye hazırlanıyor. Yapay zeka girişimi kuran gençlerimiz, TEKNOFEST’in lise seviyesi birincileriydi. Ülkemizde hala birilerinin teknoloji hamlemizi küçümsediklerini görüyoruz. Onlara vereceğimiz en büyük cevap işte buradaki manzaradır. İHA alanında bugün dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdik. İnşallah benzer başarıyı otomobil ve uçan arabalarda yakalayacağız. Sizler hayallerinizde ısrarcı olursanız geleceğin teknolojilerinin ‘Türk Malı’ damgasıyla tasarlanıp üretileceğine inanıyorum.”

“ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ: DAHA İYİ YENİL!”

Erdoğan konuşmasının devamında, “Bizim medeniyetimiz, insan, ilim, irfan medeniyetidir. Sık sık maziden atiye köprü kurmak ifadesini kullanıyorum. Bu öylesine söylenmiş bir söz değildir. Geleceğin teknolojilerini üretmek istersen tarihinizi bilirseniz, kendinize olan güveninizde artacaktır. Bilim araştırma. Araştırma kelimesinin tam tercümesi ise yeniden keşfetmektir. Teknolojiye gönül veren gençlerimiz bu alanların neresinden ilerlerse ilerlesinler başarılı olacaklardır.  Bu dünyada herkese yer var, yeter ki hayal edin. Şairin dediği gibi “Hep denedin, hep yenildin! Olsun gene dene, gene yenil! Daha iyi yenil! Bu azmin sonu zafere çıkar. Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için başarılı gençlere ihtiyacı var!”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.