Cumhurbaşkanlığı, Afrika’daki dörtlü zirveye dair bildiri yayınladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkelerini ziyaret kapsamında gittiği Togo’nun başkenti Lome’de Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Burkina Faso Devlet Başkanı Christian Kabore ve Liberya Devlet Başkanı George Manneh Weah ile bir araya geldi.

4 Afrika ülkesi liderleriyle yapılan görüşme sonrası bir bildiri yayınlandı. Bildiride dört Devlet Başkanı’nın; güvenlik, sağlık, iklim ve kalkınma ortamından kaynaklanan sınamalara ilişkin ortak menfaat meseleleri ile Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında iş birliğine ilişkin fikir alışverişinde bulunduğuna yer verildi.

Afrika’nın Covid-19’a karşı verdiği mücadelenin ve bu konuda yapılan iş birliğinden söz edilen bildiride, dünyanın barış ve istikrarını zedeleyen terör eylemlerinin 4 Afrika ülkesi tarafından endişe ile karşılandığına, DEAŞ, FETÖ, El Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden, terörizmle mücadele konusunda kararlılığın teyit edildiği kaydedildi.

Bildiride, 4 Afrika ülkesi başkanlarının Gine Körfezinde, küresel korsanlıkla mücadele etmek için kararlı adımlar atılması gerektiğini dile getirdiği ele alınırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Afrika’da barış ve istikrara olan kararlı bağlılığını özellikle yeniden teyit ettiği, Türkiye’nin BM misyonları nezdindeki kıtada konuşlanmış birliklerine olan bağlılığını yinelediği ve Türkiye’nin Afrika’daki varlığının sadece karşılıklı yarar sağlayan ekonomik ve ticari hedeflere dayanmadığı, aynı zamanda çok sektörlü projeler temelinde teknik yardım yoluyla Afrika’nın kalkınma zaruretini de içerdiğini hatırlattığı ifade edildi.

Bildirinin devamında iklim krizi ile mücadele,Türkiye’nin Afrika’daki stratejik ortaklığı gibi konular ele alınsa da Afrikalı liderlerin pandemiye rağmen ekonomilerinin gelişmeye meyilli olduğu konusunda ümitvar açıklamalarda bulunmalarının dışında şu ifadelere yer verildi:

“Türk Devlet Başkanı, Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri artırma ve geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti. Bu hedeflere ulaşmak için, Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin, barış ve istikrarı, ekonomik bağları desteklemek ve güçlendirmek, ticaret ve sanayi için fırsatlar yaratmak için çoğu ülkede varlık göstermek suretiyle Afrika’yı tercih edilen bir yatırım ortağı yapma arzusunu vurguladı.

Devlet Başkanları, birlikte daha adil bir dünya için, İstanbul’da, sırasıyla 21-22 Ekim 2021 ve 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan Üçüncü Türkiye-Afrika Ekonomi ve İşbirliği Forumu’nu ve Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesini memnuniyetle karşıladı.

Lome toplantısı, kardeşlik ve mükemmel bir anlayış ortamında gerçekleşti ve dört Devlet Başkanı, ilişkilerini simgeleyen dostluk ve dürüstlük ruhu içinde daha sık görüş alışverişinde bulunmak için ülkeleri arasındaki iletişim kanallarını güçlendirme hususunda uzlaştı.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.