Danimarka, 2050 itibariyle petrol ve gaz faaliyetlerinde bulunmayacak

Yenilenebilir rüzgâr enerjisiyle büyük yatırımlar yapan Danimarka, karbon nötr olma yolunda ciddi bir adımlar atmaya karar verdi. Danimarka parlamentosu, Kuzey Denizi’nde tüm deniz üstü petrol ve doğalgaz faaliyetlerini 2050 itibariyle sonlandırmaya karar verdiğini duyurdu.

Danimarka parlamentosunun verdiği 2050 itibariyle faaliyetleri durduracak bu karar, önümüzdeki 30 yıl içindeki petrol ve doğalgaz arama ve üretim izinlerini de iptal edebilecek. Parlamentoda 10 partiden büyük çoğunluğun desteğiyle alınan söz konusu kararla 1972 yılından beri faâl olan deniz üstü petrol işletmeleri kapatılacak.

Yenilenebilir rüzgâr enerjisinin kullanımında büyük yatırımcılarından olan Danimarka, sene başında aldığı bir kararla Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nin de alternatifler arasında olabileceği bir yerde yapay rüzgâr adası inşa etmeyi planladığını duyurmuştu. Danimarka, 30 ila 45 milyar dolar arasında bir maliyet gerektirebilecek proje ile mevcut enerji seviyesini 10 GW’e çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Danimarka, 2019’de ürettiği elektriğin yarısını yenilenebilir kaynaklardan elde etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.