Danimarka’nın Ukrayna’ya verdiği F-16 sözü 6 ay ertelendi

Danimarka’dan Ukrayna’yı üzen erteleme haberi!

Danimarka, Ukrayna’ya savaş uçağı gönderme sözü veren ilk ülkelerden biriydi. Fakat Danimarka menşeili Berlingske gazetesi 6 Ocak Cumartesi günü, İskandinav ülkesinin savunma bakanlığına atıfta bulunarak, Danimarka’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı bağışının aylarca erteleneceğini bildirdi. Erteleme sebebi olarak ise Ukraynalıların henüz hazır olmadığı belirtildi.

Başlangıçta 2023 yılı sonunda teslim edilmesi planlanan ilk altı uçağın artık 2024 yılının ikinci çeyreğinde Ukrayna’ya ulaşması bekleniyor.

dan hol ukr f16 AI

Ağustos ayının sonunda Hollanda, ABD yapımı 42 adet F-16 savaş uçağını Ukrayna’ya devretmeye hazır olduğunu açıklarken, Danimarka da Kiev’e 19 adet F-16 savaş uçağı sözü vermişti.

Bakanlık, gecikmenin sebepleri hakkında sorulan soruya karşılık Berlingske’ye verdiği yanıtta, “Diğer hususların yanında, uçakların transferinden sonra bunları işletecek Ukraynalı personelin eğitiminin tamamlanması ile eğitim programı, teknik ve hava koşulları gibi bir dizi faktöre bağlı bir durum söz konusu. Bunun yanı sıra, uluslararası hava kuvvetleri koalisyonu, Ukrayna’da gerekli lojistik ve altyapının kurulması çalışmalarına devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Şu anda halihazırda altı Ukraynalı pilotun Danimarka’da eğitimler aldığı biliniyor. Kiev Independent da dahil olmak üzere birçok medya kuruluşunun haberinde ise, hem Belçika hem de Norveç’in eğitime yardımcı olmak için Danimarka’ya fazladan F-16 ve personel gönderdiği belirtildi.

ukrayna danimarka ve hollanda

Ukrayna hava savunma sözcüsü, son günlerde Ukrayna’nın ilk F-16’larını ne zaman alacağına dair kesin bir zamanlama üzerine yorum yapamayacağını söylerken Hollanda’dan da söz verilen F-16’ların beklendiğini dile getirmişti.

Görev süresi dolmakta olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise eski adıyla Twitter olarak bilinen X platformda 22 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Ukrayna’ya teslim etmek üzere ilk 18 adet F-16 savaş uçağını “hazırlayacağını” belirtmiş fakat teslimatın gerçekleşebilmesi için çeşitli kriterlerin karşılanması gerektiğini ifade etmişti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.