Darbeci Hafter ABD’li yöneticilerle görüştü

Suudi Arabistan hükumetine yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Şarku’l Avsat’ın haberine göre; darbeci general Halife Hafter tarafı ABD’den üst düzey askeri ve siyasi yöneticilerle bir araya geldi. Görüşme, ülkenin doğusunda bulunan Hafter güçlerinin yönetimini elinde tuttuğu Er-Recme’de gerçekleşti.

Şarku’l Avsat’a konuştuğu belirtilen Hafter’e yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; ABD stratejik öneme sahip “Petrol Hilali Bölgesi”ndeki tüm askeri güçlerin boşaltılmasını ve bölgenin Avrupa güçleri tarafından oluşturulacak askeri güçlerle BM gözetimde denetlenmesini istiyor. ABD’nin bu planın bir ateşkes antlaşması için son şans olduğunu da görüşmede vurguladığı edinilen bilgiler arasında.

Bununla beraber, birçok ülkenin Hafter tarafına ve Rus paralı askerleri Wagner Grubunun Ecdebiye sınırlarına çekilmesi yönünde ciddi bir baskı oluştuğu da konuşuluyor. İddialara göre ateşkes müzakerelerinin akamete uğraması durumunda darbeci general Halife Hafter güçlerinin BM tarafından tanınan meşru Ulusal Mutabakat Hükumetine yönelik olası bir saldırısı halinde Türk savaş uçaklarının Libya’nın doğusundaki Er-Recme’de bulunan Halife Hafter güçlerinin karargahına bir hava saldırısı gerçekleştirebileceği söyleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.