DASAL DOĞAN göreve başlamak için gün sayıyor

Türk savunma sanayiinin insansız platformlar alanındaki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Özellikle Bayraktar TB2 ve ANKA gibi platformların Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif kullanılmasının ardından farklı boyutlarda döner kanatlı platformlar da geliştirilmeye başlandı.

ASELSAN ve Altınay Havacılık iştiraki olarak çeşitli sınıflarda döner kanatlı İHA’lar üreten DASAL Havacılık Teknolojileri, otomatik piyade tüfeği entegre edilen DOĞAN platformunun yenilenen konfigürasyonunu ilk kez 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’de sergiledi.

DOĞAN, terör ve silahlı tehditlere karşı güvenlik güçlerinin yaralanma ve can kayıplarını azaltmak amacıyla geliştirildi.

İhtiyaç makamları ile birlikte geliştirilen projenin test uçuşları ve atış testleri devam ediyor.

15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21 de DOĞAN’ın atış testlerini tamamlayıp nihai ürün olarak lansmanını yaptığı fuar olarak kayıtlara geçti.

Sahadan gelen dönüşler doğrultusunda DOĞAN’daki otomatik piyade tüfeğinin geri tepmesinin özel geliştirilmiş sistemle sönümlendirildi ve bu sistemle elde edilen yüksek stabilizasyon sayesinde de nokta atışı yapılabildi.

DOĞAN sistemi, tehditlere personel yerine yüksekten ve çok daha uzaktan müdahalenin can kaybı ve yaralanmaların önüne geçecek.

Üzerindeki termal kamera, gündüz kamerası gibi sistemlerle de aslında insan gözünün algılayabileceğinin çok ötesinde tehdidi tespit etme, inceleme ve betimleme yeteneği olduğu için DOĞAN’ın sahada etkin şekilde kullanılması planlanıyor.

Bununla ilgili dünyada benzer çalışmalar var. Detay ve test uçuşlarının bir süredir devam etmesinin sebebi, sahadaki ihtiyaçları tam olarak anlaşılması ve platformun daha işlevsel olarak teslim edilmesi.

Bu sene itibarıyla sistem tamamen yenilendi ve daha kuvvetli bir platformla donatıldı. Altındaki faydalı yük yani silah taşıyan sistem özellikle geliştirildi. Mermi taşıma kapasitesi artırıldı ve 360 derece kendi etrafında dönebilen, her noktaya isabetli atış yapabilen, kullanıcısına çok kolay kullanım kabiliyeti sunabilen bir ürün ortaya çıktı.

DOĞAN, 10 kilometredeki bir hedefe gidip görevini icra edip geri dönebiliyor ayrıca tam kapasiteyle 30 dakika havada kalabiliyor.

DOĞAN’da rakiplerinden farklı olarak 2 eksen stabilize hareket kabiliyetine sahip bir pedestal üzerine yerleştirilmiş, 5,56 milimetre otomatik piyade tüfeği bulunuyor.

Yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini kullanarak ürüne özel geliştirdikleri sistemler sayesinde DOĞAN, üzerindeki kameradan alınan görüntüleri işleyerek hedef tespit, tanımlama ve takip edilen hedefe odaklanma yetenekleriyle görev yapabiliyor.

DOĞAN, tercih ve ihtiyaca bağlı olarak 100 ile 200 arasında mermi mühimmat taşıyabiliyor.

DOĞAN, tekli ya da seri atış modları ile görev senaryosuna uygun olarak kullanıcının seçeneklerini artırmak ve yazılımları sayesinde hedefi yüksek isabet oranıyla doğrudan vurmak veya baskı ateşi altına almak üzere tasarlandı. DOĞAN’ın anti-jammer özelliği de etkisiz hale getirilmesini oldukça zorlaştırıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.