Dendias: Türkiye’nin füze tehdidi kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tayfun füzesinin Atina’yı vurabileceğini söylemesi Yunanistan’ın tepkisine sebep oldu.

Yunanistan’ın “Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki hak ve menfaatlerine” saygı duyması ve uluslararası arenada Türkiye aleyhine kara propaganda yapmaması gerektiğini her fırsatta dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin en uzun menzilli balistik füzesi Tayfun’un Atina’yı vurabileceğini dile getirmesi üzerine Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’tan yanıt geldi.

News3’nin haberine göre Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel’e giden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün, Erdoğan’ın ifadelerini tehdit olarak gördüğünü ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade eden açıklamalarda bulundu.

Dendias açıklamasında, “NATO üyesi bir müttefik ülkenin Yunanistan’a füze saldırısı tehdidinde bulunması kabul edilemez ve evrensel olarak kınanabilir. Kuzey Kore tutumları NATO’ya giremez ve girmemelidir.” ifadelerine yer verdi.

Dün akşam Samsun’da gençlerle biraraya gelen Erdoğan, “Yunanistan, füzelerimizden korkuyor. ‘Tayfun füzesi Atina’yı vurur’ diyorlar, vuracak tabi sen rahat durmazsan. Adaları (silahlandırmak için) ABD’den ve başka yerlerden bir şeyler almaya kalkarsanız, Türkiye’nin de bu duruma karşılıksız kalmayacak.” şeklindeki ifadeler ile Yunanistan’a göndermede bulunmuştu.

Yunanistan, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sahip olduğu hakları her defasından görmezden gelmeye devam etse de Türkiye; Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki Adaları silahlandırarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini her fırsatta dile getiriyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçenlerde yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın ihlalinden vazgeçmesi gerekiyor. Ya bu konuda geri adım atar ve anlaşmaya uyar ya da gereğini yaparız.” dedi ve ekledi:

 “Rüzgar eken fırtına biçer. Barış istemiyorsan gereğini yaparız. Bir gece, ansızın gelebiliriz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.