Dışişleri Bakanı Cevad Zarif savaş gemilerine dikkat çekti

Beyrut’u ziyaret eden Zarif, yerel bir televizyona verdiği röportajda “Lübnan halkı, Lübnan’ın iyiliğini istemeyenlerin anlaşmazlığı yaymasına izin verirse, ülkenin geleceğiyle ilgili korkular oluşacaktır” ifadelerini kullandı. 

Lübnanlı yetkililere güvence veren Zarif, İran’ın Lübnan’a herhangi bir şeyi dayatmaya değil, yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Zarif, Lübnan açıklarındaki savaş gemilerinin normal olmadığını belirterek “Beyrut açıklarındaki savaş gemileri Lübnanlıları ve direnişi tehdit ediyor” diye konuştu.

Beyrut’taki liman patlamasına değinen Zarif, bu faciaya ilişkin soruşturmanın Lübnan tarafından yapılması ve bunu Lübnan hükümetinin yürütmesi gerektiğini vurguladı.

Lübnan ordusu, dün yaptığı yazılı açıklamada, Beyrut Limanı’na yanaşan helikopter gemisi PHA Tonnerre’nin Fransız ordusundan mühendis bir ekibi taşıdığını duyurmuştu. Ekipmanlarıyla gelen ekibin Beyrut Limanı’ndaki enkazı kaldırma çalışmalarına katılacağı belirtilen açıklamada, ayrıca gemide tıbbi ve gıda maddelerinin yanı sıra inşaat malzemesinin de getirildiği ifade edilmişti.

Öte yandan, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait HMS Enterprise gemisinin de 6 Ağustos’ta yeniden imar öncesinde patlamanın hasarına ilişkin çalışma yapmak üzere Beyrut’a geldiği kaydedilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.