Dışişleri Bakanlığı, Avusturya Başbakanı’nın sözlerine tepki gösterdi

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle Taliban’ın saldırılarının artması yeni göç dalgalarına zemin hazırlarken bu durum Avrupa’yı şimdiden tedirgin etmeye başladı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un da Afganistan’da başlayan yeni göç dalgasının Avrupa’ya değil Türkiye ya da komşu ülkelere yönlendirilmesi gerektiğini söylemesi Türkiye’nin tepkisine sebep oldu. Dışişleri Bakanlığı tarafından, Kurz’un bu söylemlerine karşı kitlesel göç krizinden endişe duyan Avrupa ülkelerinin, çözümü Türkiye’de aramalarının yanlış olduğunu dile getiren yazılı bir açıklamada bulunuldu.

“Türkiye Afganistan’ın komşusu değil”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz’un bir gazeteye verdiği mülakatta, Afgan mülteciler için Türkiye’yi “daha doğru yer olarak” işaret eden ifadelerini hayretle karşıladık. Herşeyden önce, Türkiye, Şansölye Kurz’un ifade ettiği gibi Afganistan’a komşu bir ülke değildir.”

“Türkiye, Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değil”

Dışişleri Bakanlığı açıklamanın devamında, “Bütün dünyayı etkileyen ve herkesin ortak meselesi olan düzensiz göç sorununu çözmek için ortak çabayı ve işbirliğini vurgulamak yerine, ‘göçmenler buraya gelmesin, başka yere gitsin’ şeklindeki tutum hem bencilce, hem de kimseye faydası olmayan bir yaklaşımdır. Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir. Bu tutumumuzu her vesileyle ve her düzeyde muhataplarımıza iletiyor, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmayacağını vurguluyoruz. Diğer AB ülkeleri gibi Avusturya da Mültecilerin Statüsü Hakkında 1951 BM Sözleşmesi’ne taraftır. Avusturya uluslararası yükümlülüklerine ve AB kurallarına uygun olarak Afgan sığınmacılara da uluslararası koruma sağlamak zorundadır. Türkiye, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini hiçbir durumda devralmayacaktır.” denildi.

“Avrupa çözümü Türkiye’de aramak yerine farklı çarelere kafa yormalı”

Yazılı açıklamada Türkiye’yi göç krizlerinden kurtulma merkezi olarak gören Avrupa’nın başka çözümler üretmesi gerektiği “Kitlesel göç krizinden endişe duyan Avrupa ülkelerinin, çözümü Türkiye’de aramak yerine, Afganistan ve komşu ülkelerle doğrudan görüşülmesi, düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve düzenli göçmenlerin bulundukları topluma entegrasyonu konularına kafa yormaları daha yararlı olacaktır.” şeklinde ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.