Dışişleri’nden İsrail’in yıkımlarına tepki

İsrail’in Filistinlilerin yerleşim yerlerini hukuksuz bir şekilde yıkarak yerleşmeye devam etmesine karşılık Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı İsrail’in insan haklasını ayaklar altına alarak ve hiç bir kanunu dinlemeyerek yerleşim yerlerini yıkmasına yönelik faaliyetlerini kınayan yazılı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan ve Kasım 2020’den bu yana muhtelif kereler İsrail’in yıkım uygulamalarına maruz kalan Humsa el-Favka köyünde Filistinlilere ait evlerin yıkılması sonucu 35’i çocuk 70 kişinin yerlerinden edilmesinin kabul edilemez olduğu dile getirilirken bunun bir başka zorbalık örneği ve uluslararası hukuğun ihlali olduğu da belirtildi.

Sadece 2021 yılında Batı Şeria’da Filistinlilere ait 421 yapı yıkılarak 592 kişinin yerlerinden edildiği hatırlatılan açıklamada, İsrail’in uluslararası toplumun yıkımları durdurma çağrılarına kulak asmadığına ve tek taraflı uygulamalarıyla işgali ilhaka dönüştürmeyi amaçladığına dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı son olarak İsrail’in söz konusu hukuk ve insanlık dışı uygulamalarını kınadığını ve İsrail’in işgal altındaki topraklarda işlediği suçlardan sorumlu tutulmasına yönelik hukuki süreçleri desteklediklerini ve bu vesileyle yinelediklerini ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.