Dışişleri’nden Yunanistan’a: Azınlığa saygı duy, baskıyı sonlandır

Batı Trakya Türk Azınlığı, Müftülük seçimleri hazırlığı sürecinde zor günler yaşıyor.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin vefatının ardından yeni müftünün kim olacağını belirlemek üzere hazırlıklar yapan Batı Trakya Türk Azınlığı; hakları Lozan Anlaşması ile korunmasına rağmen Yunanistan’ın illegal tutumuyla karşı karşıya. 

Seçme ve seçilme hakları hedef alınan ve bundan rahatsızlık duyan Türk azınlıklar, bu baskının durdurulması için çağrıda bulundu. 

Yapılan çağrıya sessiz kalmayan T.C. Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan’a; Lozan Barış Antlaşması başta olmak üzere, uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınan Batı Trakya Türklerinin dini liderlerini seçme hakkına saygı göstermesini ve bu bağlamdaki baskılarını sonlandırmasını beklediklerini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, “Yunanistan’dan, Batı Trakya Türk Azınlığının Lozan Barış Antlaşması başta olmak üzere, uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınan kendi dini liderlerini seçme hakkına saygı göstermesini ve bu bağlamdaki baskılarını sonlandırmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu da Yunanistan’ın baskılarına karşı şu çağrıda bulunmuştu:

İskeçe’de müftü seçimi tarihinin açıklanmasının hemen ertesinde vatandaşı olduğumuz ülkenin devlet mekanizması bize karşı harekete geçmiştir. İskeçeli siyasetçi, Türk azınlık mensuplarının özellikle hedef alındığı da açıkça görülmüştür. Batı Trakya Türk Azınlığı; müftüsünü seçmekten ve müftülerine sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyecektir. İç siyaset sahnesinde üzerimizden oynanmak istenen bu kirli oyunların bizi ve toplumumuzu yıldırması mümkün değildir. Tam aksine bu kirli oyunlar halkımızın azim ve gayreti daha da artıracaktır.

Azınlığımızı; kimliğine, dinine, Müftüsüne ve gasp edilen bütün haklarına sahip çıkmak üzere 9 Eylül Cuma günü İskeçe’de camileri doldurmaya bir kez daha davet ediyoruz.

Öte yandan bu seçim sürecinin başlaması ile beraber hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da kimin kimlerle yol yürüdüğünü de net olarak ortaya çıkmıştır.

Azınlığımızın beklentilerine ve hukuka aykırı yeni Müftülük Yasası’nın kabul edilmesine dün tek laf dahi edemeyenler bugün halkımızın beklentilerine uygun şekilde gerçekleştirilecek Müftü seçimleri ile ilgili ahkam kesmektedirler. Bu durumu halkımızın en iyi şekilde takdir edeceğine olan inancımız tamdır.

Diğer taraftan destek açıklaması yapar gibi görünenen, hedef saptırmaya çalışan, adeta timsah gözyaşı döken siyasetçilerimiz de mevcuttur. Bunların da toplum nezdinde hiçbir hükümleri bulunmamaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.