DNA sentezi şirketleri için siber saldırı riski

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4dpodSjw7hJPeU0SW0EmH7″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Bilim insanları DNA sentezi araçlarının siber güvenlik problemlerine dikkat çekti ve DNA sentezi için kullanılan makinelerin güvenlik konusunda geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Eğer DNA sentezi için kullanılan makineler siber güvenlik konusunda geliştirilmezse, siber saldırılar yapılarak zararlı DNA dizilimlerinin makineler aracılığı ile sentezlenebileceği düşünülüyor.

Dark Reading tarafından yapılan bir habere göre İsrail’de yer alan bir üniversite, dizilimleri sentezlemek için kullanılan yazılımların güvenli olmadığını açıkladı. Araştırmacılar öne sürdükleri iddiayı kanıtlamak için saldırı düzenledi. Düzenledikleri saldırı esnasında araştırmacılar toksik bir dizilimin siparişini verdiler. Sipariş, tarama kontrollerini bypass ederek üretim aşamasına geçti. Araştırmacılar önce toksik dizilimin siparişini iptal edip ardından da kontrollü saldırıyı ve güvenlik açığını şirkete bildirdi.

Araştırma ekibi geçen hafta Nature’da yayınlanan bir mektup içerisinde bu tip saldırıların engellenebileceğini; ancak engellenebilmeleri için şirketlerin kötü amaçlı yazılımlar kadar DNA dizilimlerine de dikkat göstermesi gerektiğini belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.