Doha’da ABD-Taliban görüşmesi gerçekleşti

Afganistan’ın politik geleceğinin tayin edilmeye çalışıldığı şu günlerde ülke içinde şiddet olayları had safhaya çıkmışken bir yandan da taraflar arasındaki görüşmeler hız kazandı.

Taliban sözcüsü Muhammed Naim Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla, Halilzad ve Molla Birader’in Doha’da heyetler arası bir toplantıda bir araya geldiğini kamuoyuna duyurdu. Görüşmede tarafların Doha Anlaşması’na bağlılık vurgusu yaptığı aktarılırken Afganistan’da bulunan yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi konusunun da masaya yatırıldığı belirtildi. 

Afganistan merkezli Tolonews’in Taliban’a yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre ise ABD, Taliban’dan ülkeden çekilme için taahhüt edilen 1 Mayıs tarihinin 3 ya da 6 ay kadar ileriye taşınmasını kabul etmelerini istedi. Taliban ise bu konuda nihai kararını açıklamazken ABD kanadına Afgan hapishanelerinde tutuklu durumda bulunan 7 bin Taliban üyesinin salıverilmesi ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından kara listeye alınmış Taliban idarecilerinin aklanması isteklerini iletti.   

Barış görüşmelerinin gölgesinde artan şiddet

Afganistan’da taraflar, ülkenin siyasal istikrara kavuşması için Nisan ayında Türkiye’de düzenlenecek olan barış görüşmelerini beklerken kendi aralarında da çatışmaya devam ediyorlar. Yakın zamanda Taliban tarafından düzenlenen özel bir saldırı sonucu Afgan ordusunun öne çıkan isimlerinden biri olan Albay Feridun Feyyaz yanındaki korumalarıyla beraber öldürüldü. Taliban suikasta ilişkin olarak, ‘’işlediği suçların bedeli olarak öldürüldü’’ ifadelerini kullandı.

Taliban’ın operasyonları yalnızca Afgan hükümet güçleri ile de sınırlı kalmadı. ABD’nin 1 Mayıs’ı çekilme için erken olarak gördüğü sinyallerini vermesinin ardından Taliban, Doha Anlaşması’ndan bu yana ilk kez bir Amerikan üssünü hedef aldı.  Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit yaptığı açıklamada, ABD üssünü hedef alan bir operasyon gerçekleştirdiklerini doğruladı. Zabihullah operasyonun ABD’nin bölgede gerçekleştirdiği hava saldırılarına cevap niteliği taşıdığını kaydetti.

Afganistan merkezi hükümeti tırmanan tansiyonu gidermenin yolunun ülkede serbest ve adil seçimlerin düzenlenmesinden geçtiği düşüncesinde. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban tarafına erken seçim çağrısı yaparken cümlelerinin satır arasında kendisinin aday olmayacağı mesajını gönderdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.