Dünyanın en büyük drone’u Ravn X tanıtıldı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3rQTsqt2xRZmjJq1X819V4″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Aevum, 24 m uzunluğa, 5,5 m yüksekliğe, 18 m kanat uzunluğuna, tam yükle 24 tonluk ağırlığa ulaşabilme kapasitesi ve uzaya küçük çaplı uydular gönderebilme özelliğiyle dünyanın yeni bir insansız hava aracı türü denilebilecek en büyük drone’u olan Ravn X’i tanıttı.

Jet yakıtıyla çalışan ve uçaklarla aynı ekipmanı kullanan Ravn X, öncelikle 1.6 km’lik bir piste ihtiyaç duyuyor. Her üç saatte bir uzaya yük taşıyabilme özelliğine de sahip Ravn X, gerekli yüksekliğe ulaştıktan sonra taşıdığı iki aşamalı roketi hedefine yollayabiliyor.

Diğer roketlerden farklı olarak olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen bir özelliğe sahip Ravn X, taşıdığı yükü hedefine sorunsuz götürebiliyor.

Aevum CEO’su Jay Skylus, “Şimdi, havaya dayanıklılık sertifikası için gerekli olan araç seviyesinde testler yapmaya ve lisanslamayı başlatmaya başlayacağız.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ravn X’i diğer araçlardan ayıran en önemli özelliği, insan hayatını riske atmaması yani otonom olarak hareket etmesi olarak biliniyor.

Aevum, ABD Uzay Kuvvetleri ile 1 milyar dolara yakın bir anlaşma imzaladı. Şirket, 2021 yılında komutanlığın ASLON-45 adlı uydusunu alçak dünya yörüngesine yerleştirecek.

Geliştirdiği araç ile ilgili açıklamada bulunan Aevum CEO’su Jay Skylus “Şirketimiz, uzaya erişim konusunu yeniden şekillendiriyor. Roket biliminin mevcut tanımı bizim için anlamını yitirmiş durumda. Aveum’la birlikte herkes, ‘Bu roket bilimi ve ben de başarabilirim.’ diyecek. Gelecek nesil yazılım ve otomasyon teknolojileriyle lojistik sektörünü bir sonraki seviyeye taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.