Dünyanın ilk hidrojenle çalışan yolcu treni

Yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyaç son dönemlerde artmış durumda.

Küresel olarak yaşanan enerji sorunu, araç kullanıcılarını artık daha çevreci taşıtlara yönlendiriyor ve toplu taşımada da çevre dostu taşıtlar tercih edilmeye başlanıyor. Bunun son örneği hidrojenle çalışan yolcu trenleri oldu.

Fransız Alstom firması, tamamen hidrojenle çalışan Coradia iLint trenlerini geliştirdi.

İlk olarak Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde hareketlenen 5 tren Hannover ve Bremen gibi şehirlerden geçmeye başladı.

Aşağı Saksonya Ulaşım Kurumu’nun aktardığına göre Alstom tarafından üretilen hidrojen temelli 15 tren, mevcut dizel trenlerin yerine geçecek. Bu yıl sonuna kadar değişim işleminin tamamlanması bekleniyor.

Fransa merkezli Alstom firması tarafından yapılan açıklamaya göre, trenlerdeki tek misyonun buhar ve yoğunlaştırılmış su olduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında, son derece sessiz çalışan trenlerin 1.000 km menzile sahip olduğu ve 140 km/s hıza kadar çıkabildiği ifade edildi.

Hidrojenle çalıştığı için dizel türevlerine göre oldukça çevreci olan trenlerin 1.6 milyondan fazla yakıt tasarrufu sağlayacağına dikkat çeken şirket, böylece yıllık olarak CO2 emisyonunun 460 bin tondan fazla azaltılabileceğini de ekledi.

Frankfurt bölgesinde kullanılmak üzere şimdiden 27 trenin daha siparişi verilmiş durumda. Almanya’nın yanı sıra bu trenler yakın zamanda İtalya ve Fransa’da da kullanılacak.

Alman enerji şirketi Linde, “üç yıl içinde” yalnızca yenilenebilir enerji kullanarak sabit bir hidrojen kaynağı üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.