Dünyanın ilk temizlik uydusu, yörüngedeki ilk testi başarıyla tamamladı

Uzayda gittikçe artan kirlilik yeni önlemleri beraberinde getirdi.

Bu konuda Japonya merkezli uzay firması Astroscale önemli bir adım attı. Astroscale’nin geliştirdiği temizlik uydusu, uzaydaki çöpleri toplayacak. Şirket, bu amaçla geliştirdiği temizlik uydusunun 25 Ağustos’ta yapılan ilk testi başarıyla geçtiğini duyurdu.

Independent’ın şirketin açıklamasına yer verdiği haberine göre, saniyelerle sınırlı olan bu testte ELSA-d isimli uydu, küçük bir uzay aracını yörüngede önce serbest bıraktı, sonra da manyetizma aracılığı ile yeniden yakaladı.

Uydu, iticilerini ateşlemeden ve serbest bıraktığı uzay aracıyla yeniden bağlantı kurmadan önce ondan sadece birkaç cm uzaklaştı.

Astroscale’in yöneticilerinden Chris Blackerby test ile ilgili açıklamada bulundu. “Bu bir ilk adımdı ama bizim için büyük bir adımdı.” diyen Chris Blackerby açıklamasında “Kameraları, görselleştirmeyi, yazılımı ve en önemlisi yakalama mekanizmasını test edebildik.” ifadelerine yer verdi.

Firma tarafından, “Enkaz kaldırma ve genel olarak yörüngede hizmet vermenin en büyük zorluğu, bir nesneyi yakalamaktır.” şeklinde ifadelere yer verilirken bu test gösteriminin ELSA-d’nin artık kullanılmayan bir uyduyla bağlantı kurma yeteneğini başarıyla teyit ettiği de belirtildi.

ELSA-d, ıskartaya çıkarılmış uyduları ve Dünya yörüngesindeki diğer uzay aracı enkazlarını bulmak ve toplamak için tasarlanmış, dünyanın ilk temizlik uydusu olarak biliniyor. Uydu, mart ayında Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Rusya’ya ait bir Soyuz roketiyle yörüngeye gönderilmişti.

ELSA-d’nin yeni hedefi, uzayda kontrolsüzce hareket eden bir uzay nesnesini yakalamak.

Blackerby, şirketin yakında ELSA uzay aracının ELSA-m adlı yeni nesil versiyonu üzerinde de çalışmaya başlayacağını aktarırken; yeni nesil uyduların tek seferde birden fazla enkaz parçasını yakalayabileceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.