Elektrikli otomobiller geleceğe damga vuracak

ABD Başkanı Biden göreve başlar başlamaz temiz enerji ve elektrikli araçları gündemine alarak benzin veya dizel yakıtla çalışan 600 binden fazla sivil aracını elektrikli araçlarla değiştireceğine dair söz verdi. Biden “ABD’de üretilen temiz elektrikli araçlarla değiştireceğimiz muazzam bir araç filosuna sahip olacağız.” açıklamasını yaptı.

Avrupa’da önde gelen otomobil üreticileri, elektrikli araç piyasasına girmek için birbirlerinden geri kalmamak için kıyasıya yarışıyorlar. Fransa, 2040 yılından sonra ülkelerinde dumanlı yakıtlı araçların satışının yapılmayacağını duyurdu. Norveç, Hollanda ve Almanya gibi ülkeleri içeren 18 ülkeden oluşan pazar piyasasında 100 binden fazla yeni elektrikle çalışan arabanın tescil edileceği bildirildi. Norveç’in bu şekilde araç satışlarında yüzde 65’i aşması planlanıyor. Devam etmesi halinde küresel pazarda 2030 yılında elektrikli araçların satışının yüzde 95’leri bulması bekleniyor.

Elektrikli otomobiller, bir veya daha fazla elektrikli motoru kullanarak bataryalardan ve depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak hareketini başlatan ve sürdüren otomobil olarak adlandırıyor. Elektrikli otomobil projesinin ortaya çıkışı, elektrikli araçların menzil problemi sebebiyle uzun bir süre ertelenmişti. Bu süreçte de içten yanmalı motor teknolojisindeki gelişmeler ve dumanlı yakıt kullanımın ucuz olması etkili olmuştu.

Günümüzde elektrikli araçların, geleceğimizi sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji üretimine geçişinde büyük fayda sağlayacağı öngörülüyor. Yenilenebilir enerji, ülkelerin gündemine ilk olarak 1970’lerde petrol krizinin patlak vermesiyle düşmüştü. Dünyanın birçok ülkesi bu tarihte yaşanan olaydan sonra resmi kaynaklardan ekonomik destek vermeye başlamıştı.

Uluslararası otomobil firmaları 2015 yılından itibaren elektrikli araçlarını geliştirmeye daha da hız verdiler. Otomobil firmaları kademeli olarak motorlu araçlardan vazgeçerek elektrikli ve hibrit modellerin üretimine yatırımlarını artırdılar. Bu konuda, motorlu araçların vergilerinin artmasının yanı sıra hükümetlerin izlediği çevreci politikalar, vergi indirimleri ve üretimdeki maliyetlerin düşmeye başlaması da büyük rol oynuyor.

Dünya piyasası elektrikli araçlar etrafında şekillenmeye başlarken Türkiye’ye bakacak olursak hâlâ dışarıya göre elektrikli araç satışları düşük seviyelerde devam ediyor. Bu durumun en büyük faktörleri ise gerek Türkiye’de gerek dünya pazarında elektrikli araç piyasasının aktif olmaması. 2022’de piyasaya çıkmaya hazırlan TOGG’un ise ülkemizdeki elektrikli otomobil pazarını canlandırması bekleniyor.

Elektrikli araçların gelişmiş ülkelerde bile şarj istasyonlarının yetersiz olması ve otomobillerin menzillerinin kısa olması ülkeler içinde sıkıntı yaratır pozisyona gelmiş durumda. Genele bakacak olursak batarya maliyeti düştükçe ve ileri teknolojiler kullanıldıkça elektrikli araçlar, dizel araçlara göre daha ucuz ve yaygın olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.