Elon Musk Neuralink’in tarihi açıkladı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6aIUfLJT9O5ZgFGXqdEtof” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Uzay ve havacılık alanındaki şirketlerden birine sahip olan Elon Musk yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Nörolojik hastalıklara sahip insanların iyileşmesi için beyne takılacak bir çipin tasarlanacağı Neuralink Projesi’ni duyurdu. Neuralink Projesi’yle sinirler arasındaki iletişim ve insan beyniyle elektronik cihazların kontrolü sağlanması hedefleniyor.

Bu proje kimileri tarafından devrim olarak görülüyorken kimileri de insanların kontrol altına alınabileceğini düşünüyor. İnsanların kontrol altına alınması komplo teorisi olarak görülse de bu proje ile herhangi bir güvenlik açığı yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyor.

Bu yılın sonunda insan deneylerine başlanabilir

Twitter’da Elon Musk’a seslenen bir kullanıcı 20 yıl önce bir kaza geçirerek engelli kaldığını ve Neuralink için gönüllü olabileceğini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Elon Musk “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve FDA ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz.” dedi.

Elon Musk’ın maymun deneyi

Neuralink’in bazı ilerlemelerini Clubhouse‘da Good Time Show adlı bir şova katılarak açıklayan Elon Musk, kafatasında kablosuz implant ve minik teller bulunan bir maymuna sahip olduklarını ve maymunun zihnini kullanarak video oyunu oynayabildiğini belirtti. Sinir implantı hakkında açıklama yapmayan Elon Musk implantın tuhaf görünmediğini ve hatta fark edilmediğini de söyledi.

Elon Musk’a göre şirketin uzun vadedeki hedefleri arasında insan/yapay zeka karışımı bir simbiyoz oluşturmak var. Ana kontrol insanda olsa da bu durum tedirgin edici olarak yorumlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.