Elon Musk’a 258 milyar dolarlık dolandırıcılık davası

Uzay faaliyetleri, sosyal medya ve birçok alanda milyar dolarlık işler yürüten Elon Musk, zaman zaman büyük davaların muhatabı olabiliyor.

Çeşitli uzay projeleri, dijital para ve sosyal medya gibi birbirinden farklı alanlara hakim olup yön vermek İsteyen Elon Musk, sıradışı bir iddia ile dava edildi.

Elon Musk’ın 258 milyar dolarlık davasına gerekçe olarak; kripto para birimi Dogecoin’i desteklemek için bir “piramit şeması” oluşturması oldu.

Dogecoin (DOGE) ATH'sinden %92 Düştü • Coinkolik

Keith Johnson isimli ABD’li, Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX’i; Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj girişiminin parçası olduğu iddiasıyla New York Güney Bölge Mahkemesi’ne dava etti.

Johnson şikayetinde, “Sanıklar yanlış ve aldatıcı bir şekilde Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığı halde meşru bir yatırım olduğunu iddia ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Kendisinin “Dogecoin Kripto Piramit Şeması” ile dolandırıldığını iddia eden Johnson, zararı için 86 milyar dolar ve 172 milyar dolarlık tazminat talep ederken Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i teşvik etmesini engelleyecek bir kararın çıkarılmasını ve Dogecoin ticaretinin ABD ve New York yasalarına göre kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesini de istedi.

Dogecoin price jumps after Elon Musk says 'release the Doge!' | The  Independent

ABD’de “saadet zinciri” olarak adlandırılan Piramit şeması veya piramit satış sistemi; bir mal varlığı veya para ortaya konularak katılımcının sisteme dahil edildiği ve başka katılımcılar bulması koşuluyla mal varlığı veya para kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık yöntemi olarak biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.