Elon Musk’tan Starlink eleştirilerine yanıt

Her geçen gün uzaya fırlatılan ve tehlike arzeden uydular bu alandaki bazı isim ve kuruluşları zaman zaman karşı karşıya getiriyor.

Binlerce internet uydusunu uzaya gönderen SpaceX CEO’su Elon Musk da eleştirilerin odağı haline geldi.

Binlerce Starlink uydusunun Çin uzay istasyonunu tehlikeye atması sebebiyle Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na dava edilen Elon Musk gelen eleştirilere yanıt verdi.

Financial Times’a röportaj veren Musk; Starlink uydularının Dünya yörüngesinde çok fazla yer kapladığı ve tehlike oluşturduğu yönündeki iddiaları yaptığı şu açıklama ile reddetti:

“Uzay son derece muazzam ve uydular çok küçük. Bu, başkalarını herhangi bir şekilde etkili bir şekilde engellediğimiz bir durum değil. Kimsenin bir şey yapmasını engellemedik, engellemeyi de beklemiyoruz.”

Bugüne kadar uzaya 2 bin Starlink uydusu gönderen SpaceX, internet erişiminin bütün dünyada sağlanması için 40 binden fazla daha uydu fırlatmayı planlıyor.

Çin SpaceX’i BM’ye dava etti

Çin, uzaya gönderilen Starlink uydularının uzay istasyonu için tehlike oluşturduğunu gerekçe göstererek Elon Musk’ı BM Uzay Ajansı’na şikayet etmişti.

Pekin, kendi uzay istasyonunun Starlink uydularıyla iki defa “yakın karşılaşma” yaşadığını ve kazanın kıyısından döndüklerini açıklamıştı.

Çin’in Aralık ayında BM Dış Uzay İşleri Ofisi’ne sunduğu bir belgeye göre, olaylar 1 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde meydana geldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.