Elsa-d yörüngedeki çöpleri toplamak için fırlatıldı

Ülkeler uzaydaki faaliyetlerini artırırken çevresel bir yıkım da beraberinde geliyor. Dünya’nın yörüngesinin uzay çöpleriyle dolu oluşuna bir çözüm olması için geliştirilen ve fırlatılan Elsa-d uzay aracının, söz konusu yıkıma engel olabilmesi ümit ediliyor.

Uzaya yollanan uydular veya uzay araçları gibi nedenlerle Dünya’nın yörüngesinde birikmiş olan insan yapımı uzay çöpleri, şu anda yörüngede bulunan veya fırlatılacak olan uydular için risk arz ediyor.

Bu uyduların büyük kısmı alçak dünya yörüngesi üstünde bulunmakta. Bu yüzden alçak dünya yörüngesi sıkı bir şekilde kontrol ediliyor ve gözleniyor. Uzay çöpleri alçak dünya yörüngesi üstündeki eski ve yeni uydular için beklenmedik kazalar oluşturabilir. Bu yüzden uzay çöplerinin toplanması beklenmedik bir kazanın oluşmasına dair riski azaltabilir.

First Post tarafından yapılan habere göre Japonya ve Birleşik Krallık merkezli bir şirket olan Astroscale, Dünya’nın yörüngesindeki çöpleri toplama hedefi ile Elsa-d isimli başka küçük bir uyduyu bugün fırlattı.

Elsa-d bir ilki temsil ediyor

Elsa-d yörüngedeki artık kullanımda olmayan uyduları atmosfere doğru yönlendirecek. Atmosfere yönlendirilen uzay çöpleri yani kullanımda olmayan uydular, atmosferde yanarak yok olacak. Elsa-d’nin fırlatılması ile ilk defa ticari bir proje ile uzaydaki kullanımda olmayan parçaların toplanması için bir görev gerçekleştirilmiş olacak.

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre Dünya’nın yörüngesinde çöp olarak nitelendirilebilecek kullanımda olmayan 20 binden fazla parçanın olduğu tahmin ediliyor. Yüksek hızlarda hareket etmekte olan bu parçalar uydulara zarar verme potansiyeli taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.