Erdoğan: "Savunma projelerinde ve ihracatta 2002’den beri büyük artış yaşandı"

AK Parti’nin düzenlediği 7’nci Olağan Büyük Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Azerbaycan meselesine ve Türkiye’nin dış politikadaki duruşuna değindikten sonra ülkemizde savunma sanayii alanında yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

“Ermenistan diyalog kanallarını kapadı”

Azerbaycan’da 30 yıldır çözülemeyen Karabağ meselesi hakkında konuşan Erdoğan; Azerbaycan’ın bu süreçte krizin diyalog ve anlaşma yoluyla halledilmesi yönünde çaba harcadığını hatırlattı. Buna rağmen Ermenistan’ın saldırılara devam ettiğini ve diyalog kanallarını tıkayan taraf olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, Ermenistan’ın geçtiğimiz yılın son aylarında Azerbaycan’a saldırmasıyla Türkiye olarak dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında yer aldığını ifade etti.

Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan ordusunun verdiği destansı mücadelenin bu kirli işgali sona erdirdiğini söyleyen Erdoğan, iki ülkenin kardeşliğinin daha da güçlenmesi adına varılan anlaşmanın uygun şekilde neticelenmesi için takipte olacağının altını çizdi.

“Türkiye kuşatıcı dış politikasıyla uluslararası dengeyi sağlayacak güce sahiptir”

ABD’den Rusya’ya, AB’den Arap coğrafyasına kadar tüm ülkelerle ilişkilerimizin Türkiye’nin menfaati ve milletin beklentileri doğrultusunda yapılacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Afrika, Asya ve Avrupa’nın kalbinde yer alan bir ülke olarak bizim ne Doğu’ya ne de Batı’ya sırtımızı dönme lüksümüz yoktur. Birbiriyle rekabet hatta gerilim olan ülkelerle aynı anda dengeli, tutarlı ve uzun vadeli iş birlikleri geliştirmenin kolay olmadığını elbette biliyoruz. Ancak Türkiye hem coğrafi konumu hem ekonomik çıkarları hem de kuşatıcı dış politika vizyonuyla bunu başaracak güce ve dirayete sahiptir.” ifadesinde bulundu.

2002’den bu yana organize sanayii bölgeleri 192’den 325’e yükseldi

Konuşmasında savunma sanayiindeki gelişmelere de yer veren Cumhurbaşkanı, “Sanayii ve teknolojide 2002 yılında ülkemizde 192 organize sanayii bölgesi varken biz bunu 133 ilave ile 325’e yükselttik. Ayrıca 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark, 1242 Ar-Ge merkezi, 364 tasarım merkezi kurduk. Türkiye Uzay Ajansı’nı faaliyet geçirmek ve milli uzay programımızı kamuoyuyla paylaşmak suretiyle bu alanda da iddiamızı ortaya koyduk. Yerli otomobilimizin inşası sürüyor. İnşallah 2022 yılının sonunda milletimizin hizmetine sunulacak.” dedi.

Savunma alanındaki projelerde ve ihracatlarda büyük artış yaşandı

2002 yılında Türkiye’de savunma sanayiinde sadece 62 savunma projesinin olduğunu bugün ise bu sayının 750’ye ulaştığını aktaran Cumhurbaşkanı, savunma sanayii bütçesinin 5,5 milyar dolardan -ihale sürecindekilerle birlikte- 75 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatından da söz eden Cumhurbaşkanı, bu alandaki ihracatların 248 milyon dolardan 3 milyar doların üzerine çıktığını hatırlattı.

Erdoğan konuşmasının devamında; Türkiye’nin enerjideki toplam kurulu gücünün 2002 yılından bu yana 31,846 megawatt’tan 96,271 megawatt’a çıkarıldığı, Türk Akım gibi ülkemizi bölgesel enerji haline getirecek projelerin tamamlandığı, Karadeniz’deki Sakarya Havzası’nda Tuna-1 kuyusunda keşfedilen 205 milyar metre küp doğalgaz rezervinin milletin hizmetine sunmak için çalışmaların sürdüğü bilgilerine de yer verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.