Eski çalışandan çarpıcı Facebook itirafları

Yakın zamanda kovulan bir Facebook çalışanının BuzzFeed News’e yolladığı bildiriye göre Facebook, platformundaki sahte hesapların dünyanın her tarafındaki seçimlere ve politik ilişkilere zarar vermek için kullanılmasını görmezden geldi veya hareket etmekte geç kaldı.

Söz konusu bildiride hükümetlerin ya da politik partilerin kamuoyunu yönlendirmek amacıyla platformu kullanış yöntemleri için Sophie Zhang elle tutulur örnekler veriyor. Sophie Zhang, Facebook’ta geçirdiği üç yıl boyunca, pek çok defa hükümetlerin kendi vatandaşlarını yanlış yönlendirmek için platformu istismar edişiyle karşılaştığını belirtti.

Pek çok seçime müdahil olundu

Zhang yolladığı bildiride öne sürdüğü iddiaları, çeşitli olay örnekleriyle sağlamlaştırdı. Bu örneklerden biri; Zhang ve iş arkadaşlarının 2018 seçimleri esnasında, Brezilya ve ABD’nin iyi bilinen politikacılarının hesaplarına gelen 10.5 milyon sahte tepkinin silinmesidir. 

Sophie Zhang’in itirafalrı arasında Ukrayna’ya dair bilgiler de bulunuyordu. Bildiriye göre Zhang, Ukrayna’da AB destekçisi eski başbakan ve eski başkanlık adayı Yulia Tymoshenko ve yine eski başbakan ve eski başkanlık adaylarından Volodymyr Groysman ile birlikte eski Başbakan Petro Poroshenko’yu destekleyecek “senaryolandırılmış sahte aktivite” tespit etti.

Zhang, Koronavirüs pandemi sürecinde İspanya Sağlık Bakanlığı’nın Facebook sayfasındaki koordine edilmiş manipülasyonu fark ettikten sonra “dünya çapında benzer hedefler üzerine hareket eden” 672 bin sahte hesabın bulunup silinmesine yardım etti.

Bildirinin tamamı yayınlanmadı

Eski çalışan, Facebook’un 2020 ABD başkanlık seçimleri için sarf ettiği çabanın olumsuz etkilenmesini istemediği ve kendi güvenliği için olan endişelerinden dolayı bildirinin tamamının yayınlanmasını istemedi.

Dünya çapında Facebook’un kurallarını ihlal eden çok fazla durum olduğun için hangisinin öncelik kazanıp araştırılacağının çalışanların inisiyatifine kaldığı da bildiride belirtildi.

Sophie Zhang paylaştığı bildiride Facebook’un “halkla ilişkileri” gerçek dünya problemlerinin önüne koyduğunu belirtti. Facebook’un kısa dönemli reklam ilişkileri üzerine harekete geçmesinden ötürü New York Times veya Washington Post’ta paylaşılmış olan bir konunun öncelik kazanacağını söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.