Estonya, ulusal yapay zeka stratejisini başlattı

Kamu hizmetini rahatlatmak ve vatandaşlarına daha konforlu hizmet vermek isteyen devletler, dijitalleşmeyi hayatın her alanında yaygınlaştırmaya devam ediyor. Dijitalleşme konusunda dünyanın önde gelen devletlerinden biri olan Estonya, kamu hizmetlerinin %99’unu dijital hizmetle sağlayabileceği planı uygulamaya başladı. Estonya ulusal yapay zeka (AI) stratejisi olan “KrattAI” projesine yaptığı yatırımlar ile 30’dan fazla kamu hizmetinde yapay zeka kullanmaya başladı. 

Resmi Dijital Vatandaşlık uygulamasından sonraki en büyük atılım

Dijital dünyaya uyum sağlama çabalarıyla kendisini gösteren Estonya, 2014 yılında e-oturum (e-recidency) sistemiyle yabancı devletlerin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme şansı sunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2600’den fazlası da bu hizmetten faydalanmıştı. 

KrattAI teknolojisiyle kamu hizmetlerinin neredeyse tamamını dijitalleştirmesi ise Estonya’nın bu alandaki ikinci büyük atılımı olarak kabul ediliyor. 

10 milyonluk yatırım

Estonya projeyi geliştirirken ilk adım olarak yapay zekanın kamu ve özel hizmetlerde kullanımı ve sonucundaki getirilerini inceledi. İkinci aşama ise yasal bir strateji oluşturulması oldu. 2019-2021 tarihlerinde 10 milyon avroluk yatırım yapılmasına karar verildi. 

Projenin asıl hedefini pratik bir işlem sürecini sağlamak oluşturuyor. Yapay zeka tabanlı sistem asistanlarıyla işlerini halledecek olan vatandaşlar pek çok işlemi gerçekleştirebilecek. Tarım alanı arazi analizinden, pasaport işlemlerine varıncaya kadar pek çok hizmet vatandaşlara yapay zeka yoluyla sunulacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.