Etiyopya ve Somali arasında kıyı anlaşması gerilimi

Somali, Etiyopya’nın Somaliland ayrılıkçı bölgesini ülke olarak tanıması durumunda bölgenin gerileceğini vurguladı.

Mutabakat zaptı, pazartesi günü Başbakan Abiy Ahmed ve Somaliland Devlet Başkanı Muse Bihi Abdi tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Abdi, anlaşmanın bir parçası olarak Somaliland’ın kıyı şeridi boyunca 20 km’lik (12,4 mil) bir araziyi Etiyopya’ya kiralamayı planladığını ve bir deniz kuvvetleri üssü kurulmasını amaçladıklarını söyledi. Somaliland 2

120 milyonu aşan nüfusuyla Etiyopya, dünyanın denize kıyısı olmayan en kalabalık ülkesidir.

Etiyopya başbakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın Etiyopya ile Somaliland arasındaki güvenlik, ekonomik ve siyasi ortaklığı güçlendirdiği belirtildi. Somaliland Başkanı Abdi, anlaşmanın Etiyopya’nın Somaliland’ı yakın gelecekte bağımsız bir ülke olarak tanıyacağına dair bir ifadeyi içerdiğini söyledi.

Somalili siyasetçilerden Etiyopya’nın Somaliland’la yaptığı anlaşmaya tepki 

Somalili siyasetçiler, komşu Etiyopya’nın tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland’la yaptığı liman anlaşmasının Somali’nin egemenliğinin ihlali olduğunu belirterek hükümete gerekli adımları atma çağrısı yaptı.

Etiyopya ile Somaliland arasında imzalanan anlaşmanın ardından Etiyopya’daki büyükelçisini geri çeken Somali yönetimi, söz konusu anlaşmanın geçersiz olduğunu savunuyor.

Somali Hükümet Sözcüsü Farhan Jimale, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 1 Ocak Pazartesi günü Etiyopya ile Somaliland arasında imzalanan anlaşmanın reddedildiğini ve Somali’nin egemenlik haklarının ihlali olduğunu söyledi. Jimale, Somali’nin Addis Ababa Büyükelçisi’nin geri çağrıldığını, Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği’nin de söz konusu anlaşmanın tartışılması için acil toplantıya çağrıldığını bildirdi.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.