F-16 ÖZGÜR Projesi’nde seri üretime geçiliyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5R3J4iEer9NGrG4XXcouT7″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN, proje kapsamında seri üretime hazırlanıldığını belirtti.

SavunmaSanayiST.com’un haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Fighting Falcon uçakları için TUSAŞ tarafından yürütülen ÖZGÜR Projesi’nde sona gelindi. Türk F-16’larının görev bilgisayarı da dahil olmak üzere birçok aviyoniğinin millileştirileceği proje kapsamında, bu yıl içerisinde seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN tarafından yapılan açıklamada, “Projeyi tamamladık, test faaliyetlerimiz devam ediyor. Yıl içerisinde İnşallah nihayetlendirip, seri üretime başlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve TUSAŞ tarafından yürütülen F-16 ÖZGÜR Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının, aviyonik modernizasyonu amaçlanıyor.

Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecek.

Proje, diğer F-16 bloklarına da uygulanabilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.